Nebiler (Aşıklar) Şelalesi

Dikili, İzmir, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Nebiler (Aşıklar) Şelalesi İzmir ili Dikili ilçesinde yer almaktadır. Yoğun ziyaret alan aşıklar şelalesi adı üzücü bir hikayeden gelmektedir.

Aşıklar Şelalesi ve Ağlayan Mağara  Hikayesi

Rivayete göre bölgede bir yörük genç padişahın kızına aşık olur. Aşıklar her fırsatta burada gizlice buluşmaktadır. Bir gün yine gizlice buluştuklarında padişahın haberi olur ve askerleri ile oraya gider. Askerlerden biri tam genci öldürecek iken çift mucizevi bir şekilde yok olur. O an tanrıya ettikleri dua kabul olmuştur ve çift hiç ayrılmamak üzere burada akan şelaleye dönüşmüştür. Bu olaya şahit olan padişah ise kızının üzüntüsünden kendisini buradaki bir mağaraya kapatmıştır. Bu mağara bugün ağlayan mağara olarak anılır.

Nebiler (Aşıklar) Şelalesi

Eşinizden sonra göreceğiniz en güzel şey tabelası biraz abartılı ve muzipçe dikkat çekilmek için yazılmış. Şelaleye sebebini anlayamadığımız bir şekilde bir işletmeden geçiyorsunuz. Dışarıdan yiyecek içecek sokmak yasak. Bu ihtiyaçlarınızı yalnızca buradan almalısınız. İşletmeden çıkınca sağda dik ahşap bir merdiven var. Buradan inince aşıklar şelalesi ve her yerde işletmenin koyduğu masalar var. Çok doğal ve keyifli olduğunu söyleyemem. Kamuya açık olması gereken bir yerin bu kadar masa ile işgal altında olması rahatsız edici. Ama tabi tercih meselesi. Bizim keyif alacağımız rota Aşıklar şelalesini geçince başladı.

Ağlayan Mağara

Aşıklar şelalesine inmeden yola devam ettiğinizde keyifli bir trekking rotası sizi bekliyor. Yer yer sudan geçmeniz gerekecek. Bu yüzden yanınızda terlik bulundurmalısınız. Ayrıca ayağınız sürekli ıslak olacağından havanın çok soğuk olmamasında fayda var. Yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş sonrasında ağlayan mağaraya ulaşıyorsunuz.

Ece Çağlayanı

Ece Çağlayanı

Ağlayan mağaradan sonra Ece Çağlayanı için bir 10 dakika kadar daha yürümeniz gerekli. Yürüyüş yolunun çok zor olmadığını söyleyebilirim. Ece çağlayanı Aşıklar Şelalesine göre daha serbest, her hangi bir işletme yok. Şelalenin düştüğü noktada küçük bir havuz oluşmuş. Yüzmek için havlu ve mayolarınızı yanınızda bulundurabilirsiniz. Ece Çağlayanının solundan ufak bir tırmanış sonrasında rota biraz daha devam ediyor. Ancak biz bir 10 dakika daha devam ettikten sonra döndük.

Nebiler (Aşıklar) Şelalesi Yol Tarifi ve Giriş Ücretleri

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz. İşletmenin biraz gerisinde yol kesilmiş Mayıs 2022 itibari ile araç başına 20 TL ücret alınıyor. Ayrıca elinizde yiyecek içecek geçiremiyorsunuz, alışverişi buradaki işletmeden yapmak zorundasınız.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak  gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 6:51 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Nebiler, Nebiler (Aşıklar) Şelalesi, Nebiler Şelale Sk, Dikili/İzmir, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
İşletmenizi Ekleyin
  • İşletmenizi Ekleyin