AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Namrun Kalesi , Çamlıyayla’nın merkezinde yer alan, Orta Çağ’dan kalma, bölgenin en ünlü kalelerinden biridir. Hitit ve Asur döneminde “İliburu” olarak anılmıştır. Savunma kalesi yüksek bir dağın üzerine inşa edilmiştir ve çökmüş bir merdivenle erişilebilir. Kesme taştan yapılan kuzeydeki iki kale sağlam iken, tüm müştemilatları yıkılmıştır. Üç vadinin kesiştiği noktada inşa edilen Nanrun, kuzey ve güneye bakan stratejik bir konuma sahiptir. Sinap Kalesi Namrun’dan rahatlıkla görülebilir.

Sinap’tan bir geçit var, kuzeyden Gülek’e, Bulgar Dağı’ndan Ulukışla’ya, Namrun’dan güneye giden yol iki yoldan biri batıya kıvrılarak Çandır’da, diğeri ise Tarsus’tan Pozantı ve Kapadokya’ya gidiyor. Bunlardan birine giden ana yola katılır. Namrun’un stratejik önemi, Gülek Kalesi üzerindeki Kilikya Kapılarını koruma rolünde yatmaktadır.

Çamlıyayla’nın daha yukarısında yer alan Sebil Yaylasını, oradan da Cehennem Deresi Milli Parkı’nı ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Namrun Kalesi ‘ne Nasıl Ulaşılır?

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de birşeyler ekleyin

Bu bölgede kamp yapmış, bu bölgeyi ziyaret etmiş veya bu bölgenin yerlisi iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alanda çekilmiş kendi kamp fotoğraflarınızı gönderip, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.

 

Kaynak: Mersin İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arşivi.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:47 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Çayırekinliği Mahallesi, Namrun Kalesi, Flamingo Sokak, Çamlıyayla/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır