AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Nallıhan Kuş Cenneti ev sahipliği yaptığı kuş varlığı sebebi ile  ülkemizin önemli yerlerinden birisidir. 1994 yılında Yaban Hayatı Geliştirme Sahası ilan olmuş ve bu tarih itibari ile bölgede avcılık yasaklanmıştır.

Nallıhan Kuş Cenneti Nerededir?

Nallıhan Kuş Cenneti, Aladağ Çayı’nın Sarıyar Barajı ile birleştiği noktada oluşan yapay bir ekosistemdir. Ankara ili, Nallıhan ilçesi, Davutoğlan köyünde  yer alır. Ankara ve Eskişehir illerine yaklaşık 130 km, Beypazarı ve Nallıhan ilçelerine ise yaklaşık 30 km uzaklıktadır..

Nallıhan Kuş Cenneti’ne Kısa Bir Bakış

Burada kendinizi farklı bir ülkede, hatta gezegende hissetmeniz mümkün. Film Platosunu andıran bölgeye hayran olmamak elde değil. Bu yüzden buraya gidecekseniz fotoğraf makinenizi yanınıza aldığınızdan emin olun.  Nallıhan Kuş Cennetinde doldurulmuş hayvanların olduğu müze, iki adet yürüyüş yolu ve seyir yeri var. Ayrıca söylemekte fayda var; bölgede ateş yakmak ve piknik yakmak yasak.

Nallıhan Kuş Cenneti’nin Ekosistemi

Burada günümüze kadar burada toplam 191 kuş türü tespit edilmiştir. Ayrıca buraya ek olarak Sarıyar Barajı da kışın su kuşlarına ev sahipliği yapmaktadır. Alanda kışı geçiren kuşların bazıları; yeşilbaş, angıt, elmabaş patka, sakarmeke, karabatak ve karabaş martıdır. Aladağ Çayı’nın barajla birleştiği yerde yetişen  söğüt ağaçları balıkçıl kuşlara ev sahipliği yapmaktadır. Her söğüt ağacında yaklaşık 8 ile 15 arasında balıkçıl yuvası tespit edilmiştir. Bir diğer yuvalanma alanı da sazlıklardır. Kuş Cenneti’nin arka sırtlarındaki kayalık yarlar ise kara leylek ve yırtıcı kuş türlerinin üreme alanıdır. Başlıcaları; kara leylek, kızıl şahin, kukumav ve kaya kırlangıcı ile kaya sıvacı kuşlarıdır.

Tüm bu kuş türlerine ek olarak alan; sarı, kahverengi ve kırmızımsı tabakaların üst üste gelmesi ile ziyaretçilerine olağanüstü görsel şölen sunuyor.

Türkiye’deki bir diğer önemli kuş popülasyonunu barındıran UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesindeki Kızılırmak Deltası rotasına göz atın!

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Nallıhan Kuş Cenneti’ne Nasıl Gidilir?

Toplu taşıma ile ulaşmak isterseniz Ankara merkezden Beypazarı otobüsü ile Beypazarı ilçe merkezine gelip, buradan da Nallıhan’a giden dolmuşları kullanabilirsiniz. Buraya yolculuğunuz araçla Nallıhan ilçesinden yaklaşık 20 dakika , Ankara il merkezinden ise 2 saat sürecektir. Araç için bir park yeri mevcut.

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Giriş Ücretleri

Saat 17:00’da kapanan alana giriş tamamen ücretsiz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Nallıhan Kuş Cenneti’ni ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki kendi  fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

 


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:49 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Davutoğlan, Nallıhan Kuş Cenneti, Ankara Nallıhan Yolu, Nallıhan/Ankara, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır