AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Myra antik kenti Antalya’nın Demre ilçesinde, Myros Nehri’nin yanında yer alır. Kalıntılar Demre’nin 2 km kuzeyindedir. Günümüzde Aziz Nikolas‘ın piskoposluk yaptığı yer olması sebebi ile oldukça popüler bir ziyaret noktası. Likya kaya mezarları, Roma Dönemi tiyatrosu ve Bizans Dönemi  Aziz Nikolaos Kilisesi (Noel Baba) ile ünlüdür.

Bizans İmparatoru II. Theodosius beşinci yüzyılda burayı Likya’nın başkenti yaptı. Şehir 7. yüzyıldan 9. yüzyıla kadar devamlı Arap akınlarına uğradı. Bu akınlar sonucunda, kentin en önemli yapısı olan St. Nikolas Kilisesi 1034’te yıkıldı.

Yukarıda kaya mezarları yanındaki şehrin antik tiyatrosu, aşağıya doğru genişliyor. Tiyatronun iki yanındaki ve nehir nekropolündeki mezarlar üstündeki kabartmaları ile görülmeye değer.

Myra Antik Kenti Ulaşım

Demre Alakent Mahallesi Karabucak Caddesi üzerinde bulunan Myra Antik Kenti’ne ulaşım için Antalya Otogarı’ndan kalkan Demre’ye giden otobüslere binmeniz gerekiyor. Demre ilçe merkezine ulaştığınız zaman antik kent kalıntıları yaklaşık 5 km mesafede bulunuyor. Ayrıca Aziz Nikolaos Kilisesi ise hemen merkezde. Bölgeye giriş ücreti 2022 yılı itibari ile 55 liradır. Kış aylarında  akşam 17:00 ‘de kapanıyor. Yaz sezonunda ise, 19:00 ‘a kadar açık oluyor.

Siz de bir şeyler ekleyin

Myra Antik Kenti’ni ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 7:57 pm
  • Fiyat: 55₺
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Alakent Mahallesi, Myra Örenyeri, Demre/Antalya, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır