Mtsheta Tarihi Anıtları

Mtsheta, Mtsheta-Mtianeti, Gürcistan
Gezi Rotası Unesco

Mtsheta Tarihi Anıtları

Mtsheta, Mtsheta-Mtianeti, Gürcistan

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Mtsheta Tarihi Anıtları

2016 Kafkasya’da Ortaçağ dinsel mimarinin başlıca örneklerinden olan Mtsheta’nın tarihi kiliseleri 1994 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine alınmıştır. 2016 yılında tekrar değerlendirilen Mtsheta Tarihi Anıtları, “tehlike altındaki dünya mirasları” listesine geçirilmiştir. Antik bir ticaret yolu üzerinde bulunan kentte yapılan çalışmalar sonucu stratejik konumu sebebiyle M.Ö 3000’e kadar uzanan yerleşim buluntuları olmuştur. Yunan imparatorluğu çökünce ortaya çıkan Kart-li Iberia Krallığı’na M.S 6. yüzyıla kadar başkentlik yapan Mtsheta mimarisiyle Gürcistan Krallığında kültür ve sanatı simgelemektedir. Mtsheta yerleşimi itibariyle kent merkezinde iç kale ve kraliyet konutu ve etrafında mahallelerden oluşmaktaydı. Mtsheta’ da günümüze ulaşmış erken dönem hristiyan anıtları şunlardır;

 

11. yüzyıla ait Svetitshoveli Katedrali

Svetitshoveli Katedrali

 

Mtshetis Jvari Kilisesi (Kutsal Yol Kilisesi)

Gürcistan’ın en kutsal yeri

Mtshetis Jvari Kilisesi

Samtavro Kilisesi ( Hükümdarın Yeri)

11. Yüzyılda inşa edilmiş olan ilk Hristiyan Gürcü kral Mirian’ın ve karısının mezarları bulunan yerdir.

Samtavro Kilisesi

Nasıl Gidilir?

Yolculuğunuz Tiflis’teki Didube otogarına gitmekle başlar. En yakın metro istasyonuna gidin ve metroyla Didube’e gelin. Metrodan çıkın, tünelden geçin pazar / otobüs alanına gidin. Burada çok sayıda taksi şoförü, marshutka (minibüs) şoförü olacak. Size marshutka (minibüs) ile gidiş olmadığını veya daha ucuza götürebileceklerini söyleyen sürücüleri yok sayın. Muhtemelen bunu zaten Rusça da söyleyecekler, bu yüzden Rusça bilmiyorsanız, onları görmezden gelmek sizin için daha kolay olacak!

“Kazbegi” yazan işaretlere doğru ilerleyin. Eğer bu yazıyı görmüyorsanız, insanlara “Marshutka Mtsheta?” Diye sorabilirsiniz. Marshutka, minibüs demektir. Marshutka Mtsheta diyerek Mtsheta minibüsü aradığınızı ifade etmiş oluyorsunuz. Taksi kelimesini duyarsanız, görmezden gelin ve onlara bir marshrutka istediğinizi hatırlatın. Yararlı bir Rusça cümle: tollko marshutka (только маршутка), sadece marshrutka anlamına gelir. (Tolka marşutka) şeklinde söylenir.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:50 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Mtskheta, Gürcistan
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır