Mıhlı Çayı Trekking Parkuru

Küçükkuyu/Ayvacık, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Mıhlı Çayı Trekking Parkuru

Mıhlı Çayı Trekking parkuru ; Kaz Dağları bölgesinin en önemli akarsularından biri üzerinde seyreder. Homeros’un İlyada destanında bahsedilen Mıhlı Çayı. Yemyeşil bir örtüyle sarmalanmış dağları yararak, dik inen bir vadi yatağında akıyor Mıhlı. Denize ulaşmadan biraz önce geniş bir düzlüğe erişen çay, meyve ve zeytin bahçeleri arasında salınarak ilerleyip Edremit Körfezi’ne dökülüyor. Mıhlı Çayı, üzerindeki köprüsü, şelalesi ve değirmeniyle hafta sonu kaçamaklarının değişmez adreslerinden biri. Kaz Dağları söylencelerinin geçtiği bu vadide siz de günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz.

Güzergâhımız, Altınoluk – Küçükkuyu karayolu üzerinde Mıhlı Çayı’nın denize döküldüğü noktadan başlıyor. Yolu kısaltmak isteyenler, çay üzerindeki Başdeğirmen Köprüsü’ne kadar olan 5 kilometrelik kısmı araçla gidebilir. Biz zeytin ağaçları arasındaki patikaları kullanacağız. Dere kenarını takip eden bu rota üzerinde ilginç şekilli sukabaklarına rastlayabilirsiniz. Bir saat sonra, çayı bir kolye gibi süsleyen Başdeğirmen Köprüsü’ne ulaşıyoruz.

Kimilerine göre Troia’ya (Truva) giden antik yol üzerinde bulunan bu taş kemer köprü, bir Roma dönemi eseri. Köprünün hemen yakınında eski bir değirmen var. Rumlardan kaldığı rivayet edilen değirmen günümüzde restore edilmiş. Rotamız bu noktadan sonra Mıhlı Çayı’nın sağ tarafına geçerek su kanallarına paralel ilerliyor. Mevsimine göre böğürtlenlerle ödüllendirileceğiniz patika, dere boyu vadinin içine doğru uzanıyor. Akış yönüne yürüdüğümüz dere, bazı yerlerde küçük şelaleler yapıyor. Bir süre sonra yüzülebilecek derinlikte bir gölete ulaşıyoruz. Bence biraz daha sabredin, asıl molayı biraz ileride vereceğiz.

Mıhlı Çayı bu bölgede iki sarp kayalığın içinden akıyor. Loş bir odaya benzeyen koridora girdiğimizde, yaklaşık 30 metre derinliğinde bir gölet ve göletin yeşil sularına dökülen şelale karşımıza çıkıyor. Gölete atlayıp şelalenin sert akan suları altında bir süreliğine dinlenin. Molanın ardından aynı yolu kullanarak asfalta çıkıp yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:51 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Mıhlı Mahallesi, Küçükkuyu Belediyesi/Ayvacık/Çanakkale, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır