Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Mıhlı Çayı Trekking Parkuru

Mıhlı Mahallesi, Küçükkuyu Belediyesi/Ayvacık/Çanakkale, Türkiye

Özellikler & İmkanlar

Rota Açıklaması

 

Mıhlı Çayı Trekking Parkuru

Mıhlı Çayı Trekking parkuru ; Kaz Dağları bölgesinin en önemli akarsularından biri üzerinde seyreder. Homeros’un İlyada destanında bahsedilen Mıhlı Çayı. Yemyeşil bir örtüyle sarmalanmış dağları yararak, dik inen bir vadi yatağında akıyor Mıhlı. Denize ulaşmadan biraz önce geniş bir düzlüğe erişen çay, meyve ve zeytin bahçeleri arasında salınarak ilerleyip Edremit Körfezi’ne dökülüyor. Mıhlı Çayı, üzerindeki köprüsü, şelalesi ve değirmeniyle hafta sonu kaçamaklarının değişmez adreslerinden biri. Kaz Dağları söylencelerinin geçtiği bu vadide siz de günübirlik yürüyüşler yapabilirsiniz.

Güzergâhımız, Altınoluk – Küçükkuyu karayolu üzerinde Mıhlı Çayı’nın denize döküldüğü noktadan başlıyor. Yolu kısaltmak isteyenler, çay üzerindeki Başdeğirmen Köprüsü’ne kadar olan 5 kilometrelik kısmı araçla gidebilir. Biz zeytin ağaçları arasındaki patikaları kullanacağız. Dere kenarını takip eden bu rota üzerinde ilginç şekilli sukabaklarına rastlayabilirsiniz. Bir saat sonra, çayı bir kolye gibi süsleyen Başdeğirmen Köprüsü’ne ulaşıyoruz.

Kimilerine göre Troia’ya (Truva) giden antik yol üzerinde bulunan bu taş kemer köprü, bir Roma dönemi eseri. Köprünün hemen yakınında eski bir değirmen var. Rumlardan kaldığı rivayet edilen değirmen günümüzde restore edilmiş. Rotamız bu noktadan sonra Mıhlı Çayı’nın sağ tarafına geçerek su kanallarına paralel ilerliyor. Mevsimine göre böğürtlenlerle ödüllendirileceğiniz patika, dere boyu vadinin içine doğru uzanıyor. Akış yönüne yürüdüğümüz dere, bazı yerlerde küçük şelaleler yapıyor. Bir süre sonra yüzülebilecek derinlikte bir gölete ulaşıyoruz. Bence biraz daha sabredin, asıl molayı biraz ileride vereceğiz.

Mıhlı Çayı bu bölgede iki sarp kayalığın içinden akıyor. Loş bir odaya benzeyen koridora girdiğimizde, yaklaşık 30 metre derinliğinde bir gölet ve göletin yeşil sularına dökülen şelale karşımıza çıkıyor. Gölete atlayıp şelalenin sert akan suları altında bir süreliğine dinlenin. Molanın ardından aynı yolu kullanarak asfalta çıkıp yürüyüşümüzü sonlandırıyoruz.

Trekking Rotaları

Bu trekking rotaları ilginizi çekebilir

Üzgünüz Sonuç Bulunamadı

Çanakkale Kamp Alanları

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Despot Koyu Kamp Alanı (Gelibolu)

Yeniköy Köyü, Gelibolu/Çanakkale, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

7 ay önce

Kamp Alanı

7 ay önce

Kömür Limanı Kamp Alanı

Değirmendüzü Köyü, Gelibolu/Çanakkale, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Karaağaç Koyu Kamp (Tayfurköy)

Tayfurköy Köyü, Gelibolu/Çanakkale, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Mıhlı Mahallesi, Küçükkuyu Belediyesi/Ayvacık/Çanakkale, Türkiye
  • İlçe: Küçükkuyu/Ayvacık
  • Şehir: Çanakkale
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın