Marmara Denizi Bisiklet Parkuru (659 km)

Tekirdağ, Türkiye

Marmara Denizi Bisiklet Parkuru (659 km)

Tekirdağ, Türkiye

Ayrıntılar

Güncellendi Mart 22, 2019 - 8:01 am
  • İlan No: 4076

Açıklama

Marmara Denizi Bisiklet Parkuru, Büyük kentlerden uzaklaşıp doğanın sakinliğine kavuşmak için sabırsızlananlara önereceğimiz rotadır. Yaklaşık 1189 kilometrelik kıyı uzunluğuna sahip Marmara Denizi sahillerini takip ediyor. Yalova-İzmit-İstanbul arasına konumlanan İzmit Körfezi ve denize paralel uzanan İstanbul-Tekirdağ hattındaki yoğun E-5, bisiklet rotamızın dışında kalıyor. Tekirdağ’dan başlayacak rotamız Çanakkale, Balıkesir ve Bursa illerinde geniş bir daire çizerek Yalova ilinde sona eriyor.

Güzergâh:

Tekirdağ-Kumbağ-Yeniköy-Uçmakdere-Hoşköy-Mürefte-Şarköy-Şenköy-Kızılcaterzi-Kocaali-Bolayır-Gelibolu-Lapseki-Çardak-Şevketiye-Çınardere-Otlukdere-Bekirli-Kemer-Aksaz-Karabiga-Çınarköprü-Gümüşçay-Sinekçi-Güvemalanı-Bezirci-Edincik-Erdek-Narlı-Turan-Ormanlı-Aşağıyapıcı-Bandırma-Dutlimanı-Yenice-Kurşunlu-Bayramdere-Boğaz-Ekinli-Eğerce-Esence-Zeytinbağı-Mudanya-Gemlik-Armutlu-Esenköy-Çınarcık-Yalova.

Genel olarak sahil şeridini izleyen rotanın en önemli rampası, Trakya düzlüğünün güneydeki en önemli yükseltisi olan 550 metrelik Ganos Dağı tırmanışı. Sadece Kumbağ-Uçmakdere, Şenköy-Kirazali-Kavakköy-Bolayır-Gelibolu, Şevketiye-Çınardere-Otlukdere-Bekirli-Kemer, Çınarköprü-Gümüşçay-Sinekçi-Güvemalanı-Bezirci-Edincik etaplarında sahilden ayrılınıyor.

Marmara Denizi çok fazla girintili çıkıntılı bir kıyı bandına sahip değil. Parion (Kemer), Priapos (Karabiga), Kyzikos (Erdek) Daskyleion (Eğerce), Tirilye (Zeytinbağ) rotanın tarihi mekânları arasında. Çanakkale Boğazı’nı geçebilmek için Gelibolu-Lapseki arasında feribot, Koçaçay Nehri’ni aşabilmek içinse Boğaz-Ekinli arasında balıkçı sandallarını kullanmanız gerekiyor. (Eğer Boğaz-Ekinli güzergâhını kullanmazsanız, Akçasusurluk-Hayırlar arasındaki köprüden geçmek için Ekinli’ye kadar fazladan 30 kilometre yol almak zorundasınız).

Kumbağ-Uçmakdere, Aksaz-Karabiga, Yenice-Kurşunlu ve Kapıdağ Yarımadası güzergâhları, rotanın en güzel etapları arasında. Parkurun Lapseki-Çınardere ile Sinekci-Edincik bölümü şehirlerarası karayolundan geçiyor. Bu etaplar yoğun trafik nedeniyle oldukça sevimsiz. Hemen her ilçe ve beldede otel-pansiyon konaklama, lokanta ve bisiklet tamircisi olanakları mevcut.

Çadırla Konaklama

Güzergah üzerinde çadırla konaklamaya müsait çok sayıda kamp yeri vardır. Hangi noktada konaklamak istediğinizi seçtikten sonra Kamp Arama menümüzden kamp alanlarını inceleyerek bir tercih yapabilirsiniz.

  • Adres Tekirdağ, Türkiye
  • Şehir Tekirdağ
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle
Kamprota
  • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Şartlar & Koşulları okudum onaylıyorum.

Yakınlarda neler var?

Kastro Çamlıköy Plajı Kamp Alanı

Bahçeköy Mahallesi, Kastro Plajı, Saray/Tekirdağ, Türkiye
  • Kampyeri
Ayrıntılar
2 sene önce

0 İnceleme

Sırala:
Değerlendirme Yap

Değerlendirme Yapİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota