Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Madara Binicisi (мадарский всадник)

Madara, Bulgaristan

Rota Açıklaması

Madara Binicisi

Madara binicisi 100 metre yüksekliğinde neredeyse dik bir dağın yerden 25 metre kadar yüksekliğe oyularak yapılmış heybetli bir atlı anıtıdır.  Tuna Bulgarlarından kalan ve Omurtag Han tarafından babası Krum Han adına yaptırılan Madara Binicisi’, Madara Akıncısı ya da Madara Süvarisi, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, Madara kasabası yakınlarında bulunmakta; 80 m. yüksekliğinde olup 40 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Kayanın ancak 23 metrelik ilk kısmı işlenmiş, üzerinde ise süvari figürü ile Grekçe harflerle yazılmış olan kitabeler yazılmıştır.

Atlı, atının ayaklarının dibinde yatan bir aslana mızrak saplarken, köpeği de atlının peşinden koşarken resmedilmiştir. Madara, Bulgaristan 9. yüzyılda Hristiyanlığa geçmeden önce ilk Bulgar imparatorluğunun başlıca kutsal yeriydi.

Madara Binicisi

Madara atlısı 8. yüzyılın başlarında MS 681 ‘de Bulgar Devleti kurulduktan 30 yıl sonra oyuldu. Bu yüzden heykel bir zaferi işaret etmektedir diyebiliriz. Bizans İmparatorluğu bu yeni devleti tanımıştı. Kabartma soyut bir sanatsal sahne değil, özgün bir tarihsel ve kültürel geçişin güçlü bir simgesi olarak görülmüştür.

Heykeltıraş bu dikkat çekici figürleri yaratırken öncelikle kayaya 1,5 santimetre genişliğinde ve 2 santimetre derinliğinde bir olukla resimlerin ana hatlarını çizdi. Sonra etrafındaki kaya yüzeyini oyup çıkardı ve böylece figürler ortaya çıktı. Son olarak kayada daha belirgin olmaları için figürleri kırmızı sıvayla kapladı.

Bulgaristan Dünya Mirasları

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Boyana Kilisesi : Sofya’nın Kenar Mahallelerinden

улица „Боянско езеро“, Sofya, Bulgaristan

Gezilecek Yerler

Kamprota

7 ay önce

Gezilecek Yerler

7 ay önce

Kazanlık Trak Mezarı

Thracian Tomb of Kazanlak, Kazanlık, Bulgaristan

Tarihi Alan

Kamprota

9 ay önce

Tarihi Alan

9 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Madara, Bulgaristan
  • Ülke: Bulgaristan

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın