Madara Binicisi (мадарский всадник)

Madara, Shumen Province, Bulgaristan
Gezi Rotası Unesco
Madara Binicisi (мадарский всадник)
Madara, Shumen Province, Bulgaristan

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Madara Binicisi

Madara binicisi 100 metre yüksekliğinde neredeyse dik bir dağın yerden 25 metre kadar yüksekliğe oyularak yapılmış heybetli bir atlı anıtıdır.  Tuna Bulgarlarından kalan ve Omurtag Han tarafından babası Krum Han adına yaptırılan Madara Binicisi’, Madara Akıncısı ya da Madara Süvarisi, Bulgaristan’ın kuzeydoğusunda, Madara kasabası yakınlarında bulunmakta; 80 m. yüksekliğinde olup 40 metrekarelik bir alanı kaplamaktadır. Kayanın ancak 23 metrelik ilk kısmı işlenmiş, üzerinde ise süvari figürü ile Grekçe harflerle yazılmış olan kitabeler yazılmıştır.

Atlı, atının ayaklarının dibinde yatan bir aslana mızrak saplarken, köpeği de atlının peşinden koşarken resmedilmiştir. Madara, Bulgaristan 9. yüzyılda Hristiyanlığa geçmeden önce ilk Bulgar imparatorluğunun başlıca kutsal yeriydi.

Madara Binicisi

Madara atlısı 8. yüzyılın başlarında MS 681 ‘de Bulgar Devleti kurulduktan 30 yıl sonra oyuldu. Bu yüzden heykel bir zaferi işaret etmektedir diyebiliriz. Bizans İmparatorluğu bu yeni devleti tanımıştı. Kabartma soyut bir sanatsal sahne değil, özgün bir tarihsel ve kültürel geçişin güçlü bir simgesi olarak görülmüştür.

Heykeltıraş bu dikkat çekici figürleri yaratırken öncelikle kayaya 1,5 santimetre genişliğinde ve 2 santimetre derinliğinde bir olukla resimlerin ana hatlarını çizdi. Sonra etrafındaki kaya yüzeyini oyup çıkardı ve böylece figürler ortaya çıktı. Son olarak kayada daha belirgin olmaları için figürleri kırmızı sıvayla kapladı.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

EK DETAYLAR

  • Kriter: Yaratıcı insan dehası
  • Kategori: Kültürel Sit Alanı
  • Unesco Tarihi: 1979
  • Adres: Madara Süvarisi, Madara, Bulgaristan
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota