Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Lykia Bisiklet Parkuru (255 km)

Tavullar Mahallesi, Elmalı/Antalya, Türkiye

Rota Açıklaması

Lykia Bisiklet Parkuru Teke Yarımadası’nın büyük bir kısmını turlayan bisiklet rotasıdır. Gizemli Lykia ülkesinin bulutlu doruklarından Akdeniz’e inerek geçmiş zamanın izini sürüyor. Rota Elmalı-Tavullar-Hacumusalar-Akçay-Gömbe-Sütleğen-Çamlıova-Saklıkent Kanyonu-Çukurincir-Çavdır-Çayköy-İslamlar-Bezirgân-Sarıbelen-Gökçeören-Yeniköy-Çukurbağ-Pınarbaşı-Dereköy-Kasaba-Dirgenler-Karadağ-Çamlıbel-Yazır-Çatallar-Gökbük-Yuvalılar-Salur-Kumluca etaplarından oluşuyor.

Yüksekliği 1093 metre olan Elmalı’dan başlayan rota, güney yönünde Kaş ilçesine doğru yol alıyor. Sedir ağaçlarının kokusu eşliğinde vardığınız Çamlıova köyünde anayoldan ayrılarak batıya yöneliniyor; 13 kilometrelik Saklıkent Kanyonu’nun bir bölümünü yukardan seyredebileceğiniz bu etap, bir süre sonra inişe geçerek Eşen Çayı kıyısına ulaşıyor. Saklıkent Milli Parkı’na gelmişken kanyonda kısa bir yürüyüş yapabilirsiniz.

Şimdi güneye dönerek köy yollarında ilerleyeceksiniz. Alabalık çiftliklerinin bulunduğu İslamlar köyündeki molanın ardından rampa tırmanarak Bezirgân köyüne erişiliyor. Bu noktadan itibaren rota Çatallar yerleşimine dek doğu istikametine devam edecek. Çatallar köyünde Elmalı-Finike karayoluna çıkılarak sağa yani güney istikametinde pedal çevirmek durumundasınız. Yuvalılar’dan itibaren düzleşen güzergâh, yeniden batıya devam ederek Kumluca ilçesinde son buluyor.

İslamlar-Bezirgân ve Karadağ-Çamlıbel-Yazır arası yokuşlardan oluşan rota boyunca Nisa, Phellos, Arikanda, Limyra, Rhodiapolis gibi antik kentlerin yanı sıra pek çok tarihi yerleşke, lahit ve kaya mezarları görebilirsiniz. Rotayı Saklıkent Kanyonu, Gökçeören ve Çatallar konaklamalı dört günlük bir etkinlik olarak düşünebilirsiniz.

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Tavullar Mahallesi, Elmalı/Antalya, Türkiye
  • İlçe: Elmalı
  • Şehir: Antalya
  • Posta Kodu: 07700
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın