Liman Mahallesi Konyaaltı Lara Bisiklet Parkuru (21 km)

, , Türkiye

Liman Mahallesi Konyaaltı Lara Bisiklet Parkuru (21 km)

, , Türkiye

AÇIKLAMA

Liman Mahallesi Konyaaltı güzergahını izleyen rota; Toros Dağları ile Akdeniz arasındaki ovalık bir alana kurulan Antalya içerisinde, bisiklet severler tarafından sıklıkla tercih edilen bir parkurdur. Türkiye’nin bir numaralı turizm merkezinin kurulduğu düz alan ile kentin hemen arkasında yükselen dağlar, her kategoriden bisikletçiye hitap eden parkurlar sunuyor. Antalya ve çevresiyle ilintili iki bisiklet rehberi hazırlanmış durumda. Antalya Günübirlik Bisiklet Rotaları/Faik Ardahan ile Turkische Rivirera/Lykien Bike Guide-Werner Eichhorn (Almanca). İlk kitapta Antalya çevresindeki 54 günübirlik parkuru, daha çok dağ bisikleti rotası kıvamında hazırlanan ikinci rehberde ise 35 tur güzergâhı yer alıyor.

Bizim önereceğimiz rota, Antalya şehir merkezini batı-doğu doğrultusunda sahil şeridini izleyerek bir baştan diğer başa kat ediyor. Deniz seviyesinde seyreden rota, önemli bir rampası bulunmadığından oldukça kolay.

Antalya’nın batı çıkışındaki Liman mahallesinden başlayan rota sırasıyla Konyaaltı-Antalya Müzesi-Falezler-Selekler-Kaleiçi-Karaalioğlu Parkı Işıklar-Dedeman-Antalya Karaburun Deniz Feneri-Düden Şelalesi-Lara güzergâhını izliyor. Işıklar-Dedeman arasında kısa bir süre deniz kıyısından ayrılan parkur, deniz fenerinden itibaren tekrar sahile paralel ilerliyor. Müze-Işıklar ile Dedeman-Lara arasındaki bölgenin bisikletçiler için belediye tarafından özel parkur şeklinde düzenlendiğini belirtelim.

Liman mahallesi Konyaaltı boyunca sahilden ilerledikten sonra Beach Park bölgesinde falezlere tırmanan rotanın tek minik yokuşunu çıkmak durumundasınız. Daha sonra zengin kalıntıların sergilendiği Antalya Müzesi önünden geçip şehir merkezine varacaksınız. Bu bölümde tramvay hattına dikkat etmelisiniz. Yivli Minare ve Saat Kulesi gibi tarihi mekânların ardından eski çağlarda kentin kurulduğu bölgeye tekabül eden Kaleiçi semtine erişiliyor.

Geçmiş yüzyılların atmosferini hâlâ taşıyan Kaleiçi dar sokakları, eski evleri, tarihi yapıları ve sakin duruşuyla karşılayacak sizi. Ardından Kesik Minare ve Kızıl Kule’yi geçerek Karaalioğlu Parkı’na giriş yapacaksınız. Işıklar-Dedeman arasında kısa bir süre trafiğin yoğun olduğu yollardan geçtikten sonra, Karaburun Deniz Feneri’ne yaklaştığınızda Akdeniz’le yeniden buluşacaksınız. Yaklaşık 40 metrelik Düden Şelalesi, parkurun mola noktalarından. Son bölümde hafif eğimli bir yokuşu inerek Lara Plajı’na erişebilirsiniz.

Bu arada Antalya Belediyesi tarafından şehrin çeşitli bölgelerinde özel bisiklet kiralama merkezleri kuruldu. Otomatik makinelere para atarak bisiklet kiralayabilirsiniz.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Ağustos 4, 2020 » 1:37 pm
  • Adres Liman Mahallesi, Konyaaltı/Antalya, Türkiye
  • Posta Kodu 07130
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

BİLGİ / REZERVASYON

İlanları Görüntüle
Kamprota
  • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota
Kaynaklar korunuyor.