L’Anse aux Meadows

Division No. 9, Subd. D, Newfoundland ve Labrador, Kanada
Gezi Rotası Unesco
L’Anse aux Meadows
Division No. 9, Subd. D, Newfoundland ve Labrador, Kanada

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

L’Anse aux Meadows

Unesco Kriteri: Evrensel önemdeki olaylarla ilgili miras

Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1978

 

Newfoundland adasında Büyük Kuzey yarımadasının ucunda bulunan L’Anse aux Meadows, Avrupalıların Amerika kıtasında bilinen en eski yerleşim yeri ve kanıtlanmış tek Viking alanıdır. Burada arkeologlar, Avrupalıların Columbus’tan yada Cabot’tan çok önce, yaklaşık 1000 yıl önce, Kuzey Amerika’yı keşfe çıktıklarının kanıtlarını ortaya çıkardılar.

1960’ta Helge ve Anne Stein Ingstad, yerel balıkçı George Decker’ın yardımıyla, Grönland’da ve İzlanda’da bulunanlara benzer sekiz ahşap iskeletli, turba binanın kalıntılarını ortaya çıkardı.

Kalıntıların arasında bir demirhane, dört atölye ve çok sayıda (bir harmaniye iğnesi, dikiş iğnesi ve ağırşak) el yapımı eşya bulundu. Bulunan bu eşyalar kampta kadınların varlığına, bulunan metal curuf ise Yeni Dünya’da ilk demir dövme işine delalet eder.

*Ağırşak: iplik eğirmeye yarayan iği ağırlaştırmak için alt ucuna takılan, tahta, kemik ya da madenden yapılmış, ortası delik yarımküre biçimindeki ağırlık.

*Curuf: Sıcak demirin dövülmesi sonucu ortaya çıkan metalin dış yüzeyindeki kabuklar

Ağaç döküntüleri ve çivi parçaları, olasılıkla destanlarda sözü edilen “Vinland’a açılan kapı” olan L’Anse aux Meadows’ta Vikinglerin ana faaliyetlerinden olan gemi onarımına işaret eder.

Genel olarak bu bölge için; çok sayıda farklı kültürün yuvası olduğunu söylemek isabetli bir cümle olur. İnsan faaliyetlerinin en eksi işaretleri, kabaca 5000 yıl önceye, Dorset ve Groswater Paleo-eskimolarına kadar uzanır.

Buradan Vikinglerin St. Lawrence körfezi etrafında ve Vinland’da yaptıkları keşifler, Avrupalılar ile Kuzey Amerika yerli halkları arasında ilk karşılaşmaya yol açmıştır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: L'Anse aux Meadows National Historic Site, Division No. 9, Subd. D, Newfoundland ve Labrador, Kanada
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota