AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Kyzikos Antik Kenti , BandırmaErdek karayolunun geçtiği Kapıdağ eteklerinde kurulmuştur. Kurt Bittel’in yaptığı araştırmalar sayesinde bölgenin tarihi Neolitik (MÖ 6. yy) ve Kalkolitik (MÖ 5. yy) dönemlerine kadar uzanmaktadır. Dolionlar, Mysia’da Olympos (Uludağ) yamaçlarına yerleşerek Aisepos ovasına inmiş veya Teselya‘dan bölgeye (Aisepos / Gönen-Kocaçay ve Rindkos / Mustafa Kemal Paşa- Atranos Çayı arası) yerleşerek Kyzikos’un en büyük yerleşim yeri olmuştur. Çok eski. Bu nedenle bölge Dolionia veya Dolionis olarak da bilinir.

Yunan mitolojisinde Gürcistan’da (Kolkhis) var olan Altın Postu elde etmek için Yunanistan’dan yola çıkan Argonotlar, yol üzerinde Doriana’dan (Kyzikos) geçmişlerdir. Kral Kyzikos Argonları karşılar. Onları besledi, su verdi ve bol bol yiyecek verdi. Argonotlar yolda o gece bir fırtınayla karşılaşmış ve karaya çıkmışlar. Argonotlar, Kral Kyzikos ve arkadaşlarının düşman olduklarına inanarak, gece Dorlonya topraklarına döndüklerini anlamadılar ve savaştılar. Ancak bu savaşta Kral Kyzikos öldü ve Kyzikos’un ölümüyle şehre Kyzikos adı verildi.

Kyzikos Antik Kenti ‘ne ulaşım

Erdek-Bandırma karayolu üzerinden Erdek’e 8 kilometre uzaklıktadır. Erdek sınırları içinde yer alan Kyzikos Antik Kenti’ne ulaşmak için önce Bandırma’ ya gelmelisiniz. Ankara, Bursa, İzmir, Balıkesir istikameti üzerinden gelenler Bandırma şehir merkezine inmeden Erdek istikametine yönelerek yaklaşık 10 kilometrelik bir yolculuktan sonra Bandırma-Erdek karayolu üzerinde Aşağı Yapıcı yol ayrımından Erdek’e doğru yöneldikten sonra yolun sağ tarafında yer alan Kyzikos Antik Kenti’ni genel olarak görebilirler.


Reklamsız gezinti için

VİDEO

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 7:26 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Belkıs, Kyzikos Antik Kenti, Erdek/Balıkesir, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır