Kunduz Yaylası Kamp Alanı

Vezirköprü, Samsun, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Samsun vezirköprü ilçesinde yer alan kunduz yaylası kamp yeri ‘nin çoğunluğu vezirköprü’de yer alır. Bir kısmı da Çorum Osmancık ilçesinde yer alır.  Sarıçam ormanlarından oluşur. Bölgedeki köylülerin kullandığı yaylalardan meydana gelir. Geyik üretim tesisi de bulunan yaylada, şanslı iseniz Doğaya salınan geyikler ile karşılaşmanız mümkündür. Özellikle köylülerin bulunduğu bölgelerde su kaynakları vardır. Özel kamp alanı yoktur, her yere çadır kurulabilir. Yaban domuzu tehlikesi de mevcuttur,bu yüzden yer seçiminde dikkat edilmelidir.

 

Kunduz Yaylasına nasıl gidilir?

Kunduz Dağına ulaşım Vezirköprü şehir merkezinden 51 km’lik asfalt bir yol ile sağlanmaktadır. Vezirköprü, karayolu ile Samsun’a 115 km, Havza’ya 20 km, Merzifon’a 40 km, Durağan’a 60 km ve Amasya’ya 61 km uzaklıktadır. 

 

Kunduz Yaylası Flora ve Fauna Bilgileri

Doğu-batı uzanımlı olan Kunduz Dağı’nın turizm amaçlı yararlanılan kesiminin ortalama yükseltisi 1100-1500 m arasındadır. Kunduz Dağının en yüksek noktası 1791 m ile Keltepe’dir. Kunduz Dağında 1100 m’den itibaren nemli ormanlar yayılış göstermektedir. Bu yükseltilerde kayın (fagus orientalis), sarıçam (pinus sylvestris) vardır. Ayrıca dağınık halde akçaağaç (acer campstre), ıhlamur (tilia rubra), gürgen (carpinus orientalis) ile kızılcık (cornus mas) yer alır. Bu türlere ek olarak yabani fındık (corylus avellana), muşmula (mespilus germanica) gibi ağaççık topluluklarına bulunur. Bitki türleri olarak; kaplan otu (doronicum orientale) ve eğrelti (pteridium aquilinum) gibi otsu türler bulunur. Kunduz Dağında yaklaşık 1550 m’den sonra Keltepe’ye (1791 m) kadar ağaç toplulukları yerini otsu formasyonlara bırakır.

Kunduz Yaylası Şenlik ve Festivalleri

Adeta bir doğa harikası olan Kunduz Yaylasında geleneksel hale gelen şenlikler her yıl düzenlenmektedir. Her yıl ağustos ayının ilk haftasında yapılan şenliklere yurt içi ve yurt dışından çok sayıda insanın katılımıyla Vezirköprü’de hareketli günler yaşanır. 2018 yılında düzenlenen yağlı güreş yarışmasına  1040 güreşçi  katılım sağladı. Kunduz ormanlarından geçerken geyik üretim çiftliğine uğramayı da unutmayınız.

Bu alanla ilgili deneyimlerinizi paylaşın

Burada kamp yaptıysanız veya bu bölgenin yerlisi iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Kunduz Yaylası Kamp anılarınızı okurlarla paylaşabilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:41 am
  • Kategori: Kampyeri
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

  • Adres: Tahtaköprü Mahallesi, Kunduz Kamp Alani, Vezirköprü/Samsun, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
İşletmenizi Ekleyin
  • İşletmenizi Ekleyin