Küçükkuyu Adatepe Zeus Altarı Trekking Rotası

Küçükkuyu/Ayvacık, Türkiye
Ücretsiz
Küçükkuyu Adatepe Zeus Altarı Trekking Rotası
Küçükkuyu/Ayvacık, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

Küçükkuyu Adatepe Zeus Altarı Trekking Rotası

Kısa yaz sezonuna karşın sakin kumsalları ve tertemiz havasıyla dikkat çekiyor Küçükkuyu. Onun hemen yakınında ve kuzeydoğusunda yer alan Adatepe köyü ise bin yıllık geçmişi ve Osmanlı döneminden kalma taş evleriyle bir açık hava müzesi niteliği taşıyor. Sit alanı olan Adatepe köyünün ikinci derece koruma altındaki evlerinden biri günümüzde Zeytinyağı Müzesi olarak hizmet veriyor. Son dönemlerde “şehir kaçkınları”nın eski evleri restore ederek yerleştiği köy, yaz aylarında felsefe seminerlerinin düzenlendiği bir kültür merkezi haline geliyor.

Küçükkuyu Adatepe Zeus Altarı Rotamız, çok yorucu olmayan kısa bir yürüyüş parkuru.  Zeytin ve meyve ağaçlarıyla bezenmiş tarihi taş evlerin arasından batıya doğru yöneliyoruz. Köyün girişinde sola dönen toprak yol rehberimiz olacak. Yarım saatlik bir yürüyüş, Zeus Altarı’nın olduğu bir uçurum kenarına getiriyor bizi. Kayalıkların üzerine konumlanan bu sunak, çok Tanrılı dönemin kutsal mekânlarından biri.

Sunağın yakınında, Çanakkale Savaşı’nda yararlılık gösteren Erdem Dede’nin mezarı bulunuyor. Dallara bağlanan çaputlar bu mekânın hâlâ kutsallığını koruduğunu gösteriyor. Sunağın hemen altında yer alan sarnıç yöre halkı tarafından Zeus Mağarası olarak adlandırılıyor.

Zeus Altarı, harika bir manzara seyir noktasına kurulu. Aşağıda zeytinlikler içindeki yazlık siteler, Küçükkuyu, Edremit Körfezi’nin tamamı ve karşıda körfezin ağzını kaplayarak bir göl görünümü yaratan Midilli Adası, kartpostallarla yarışan güzellikte bir manzara sergiliyor. Seyir noktasındaki molanın ardından Adatepe köyü girişindeki kavşak noktasına geliyoruz. Buradan sola dönerek, çam ağaçları eşliğinde Küçükkuyu’ya inen 3 kilometrelik yolu takip ediyoruz. Kaz Dağları’nın kaynak sularıyla serinlettiği deniz, yürüyüş sonrası sizi bekliyor.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 2:54 pm

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Küçükkuyu Yolu, Küçükkuyu Belediyesi/Ayvacık/Çanakkale, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır