Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Küba Arkeolojik Peyzajı

Sierra Maestra, Küba

Rota Açıklaması

Küba Arkeolojik Peyzajı

Küba Arkeolojik peyzajı,  Küba’nın Güneydoğusundaki ilk kahve plantasyonlarıdır.

  • Plantasyon: kahve, kakao, kauçuk, şekerkamışı gibi, sanayide kullanılan kimi bitkilerin geniş ölçüde yetiştirildiği tarımsal işletme.

19. ve erken 20. yüzyıllarda Doğu Küba’da başlayan kahve üretimi, geride bize zor arazide bu tarım biçiminin gelişmesinde önemli bir evreyi gösteren eşsiz bir kültürel peyzaj bırakmıştır. Peyzaj alanı, Sierra Maestra’nın yamaçlarındaki 171 kahve plantasyonunun kalıntılarından oluşur. Geç 19.yüzyılda Brezilya,Kolombiya, Kosta Rika gibi yerlerde gelişmiş tarımsal sistemlere dayanan kahve üretimi başlayınca  Doğu Küba’daki bu ilk plantasyonlar dünya pazarında rekabet edemeyip kapanmıştır.

Geleneksel plantasyon merkezinde plantasyon sahibinin konutu,onun etrafında ise ev işlerinde ve tarımda çalışan kölelerin barınakları bulunur. Plantasyonların içerisinde bulunan bir diğer ana bölümde secadero denilen teraslı kurutma alanlarıdır. Alçak duvarlarla çevrili ve sarnıçlarla, su kanallarıyla bağlantılı olan geniş çukurlarda kahve taneleri suya batırılıp işlenmeye hazır hale getirilirdi.

Küba Gezilecek Yerler

Bu rotalar ilginizi çekebilir

4 ay önce

Gezilecek Yerler, Tarihi Alan

Kamprota

4 ay önce

Gezilecek Yerler, Tarihi Alan

4 ay önce

4 ay önce

Gezilecek Yerler

Kamprota

4 ay önce

Gezilecek Yerler

4 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Sierra Maestra, Küba
  • Ülke: Küba

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın