AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 16 Nisan 2021

Danimarka ve İsveç arasındaki Sund’a hâkim ve stratejik bakımdan önemli bir konumda bulunan,Helsingor’daki kraliyet kalesi Kronborg 2000 yılında Unesco Dünya Mirası ilan edilmiştir. Rönesans kalesi olan Kronborg kalesinin inşaatına 1574 de başlanmıştır. 1629 yılında çıkan bir yangında binanın sadece duvarları ayakta kalabilmiş, büyük oranda tahrip olmuştur.

Binanın restorasyonu  IV. Christian tarafından yaptırılmış,  III. Frederik ve V. Christian döneminde büyük bir tahkimat inşa edilmiştir. IV. Frederik  dış surlarıgenişletmiştir. 1785’te ordunun eline geçen kale bugüne kadar değişime uğramadan gelmiştir. Shakespeare’nin eseri Hamlet’in geçtiği yer olan Elsinore adıyla mekan dünya çapında üne kavuşmustur.

Kalenin Kuzey duvarında yer alan Danimarka Krallarının tasvir edildiği duvar halılarının 14 tanesi günümüze ulaşmıştır. Bu halıların yedisi  Kronborg’da geri kalanlar ise Kopenhag’daki Ulusal müzede sergilenmektedir.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Nisan 16, 2021 » 2:46 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Kronborg Castle, Kronborg, Helsingör, Danimarka

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota

Her şey yolunda mı?

"Kronborg Kalesi" sayfasını terk etmek üzere olduğunu gördük. Umarım yanılıyoruzdur :) Kamprota'yı sizden gelen yorumlarla zenginleştirmeye çalışıyoruz.