Krakov Tarihi Merkezi : Polonya

Krakow, Małopolskie, Polonya

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Krakov Tarihi Merkezi : Polonya

Unesco Kabul Kriteri: İnsanlık Tarihindeki Önemi

Polonya’nın eski başkenti Krakow tarihi merkezi, ortaçağ mimarisinin seçkin bir örneğidir.

13. yüzyıl tüccarlar kenti olan bu bölge, Avrupa’nın en büyük pazar yerine, iç mekanları muhteşem sayısız tarihi eve, saraya ve kiliseye sahiptir. 14. yüzyıl tahkimatının kalıntıları, eski sinagoglarıyla Kazimierz alanı, Jagellonian Üniversitesi ve Gotik Wawel Katedralinin her biri kentin büyüleyici tarihine tanıklık ederler.

Krakow dört temel bölgeye ayrılır:

1- Kent meydanının etrafındaki eski kent Stare Miasto

2- İmparatorluk sarayının bulunduğu Wawel

3- Kentsel bölge Kazimierz

4- Stradom mahallesi

Stare Miasto, planlaması İffetli Boloslaw tarafından Wawel tepesinin etrafına yayılmış çeşitli halkları birleştirmeye karar verdiği 1257’de emredilmiş olan kusursuz dik açılı sokakların oluşturduğu ızgara sistemiyle tanınır.

Bugün ortaçağ surlarından yalnızca kentin ana kapısı civarında 1499 ‘da inşa edilmiş olan kapı ve duvar kalmıştır.

Eski kent, 1880 ‘e kadar ada olan eski Kazimierz semtinden ayrıdır. Kazimierz, II. Dünya Savaşına kadar Krakow’un Yahudi mahallesini oluşturmaktaydı.

Kent, Polonya’nın en eski, Avrupa’nın da en eski üniversite kentlerinden biridir. Jagellonian Üniversitesi öğrencileri arasında Copernicus ve Karol Wojtyla (Papa II. John Paul) da olmuştur.

Jagellonian Üniversitesi

Krakow tarihi merkezinin yukarısında bulunan kalkerli Wawel tepesi, Kraliyet Sarayı da dahil olmak üzere, kentin en önemli binalarından bir kısmını barındıran bir komplekstir. Bugün saray, goblenlerin, Kraliyet Hazinesi’nin, sancakların ve antika mobilyaların sergilendiği bir müzeye ev sahipliği yapmaktadır. Polonya kralının gömülü olduğu Wawel Katedrali de buradadır.

Wawel’in girişinde, eski kentin merkezine kent meydanı (Rynek Glowny) giden eski Kral Yolu ve dikkate değer tarihi binalar bulunur. Her yöne 200 metre uzanan bu meydan, ortaçağda Avrupa’nın en büyük halk meydanıydı.

Rynek Glowny Meydanı

Meydanın bir tarafına, Gotik tarzda yapılmış Bakire Meryem’in Göğe Yükselişi Kilisesi hakimdir; ortada ise eski kumaş pazarı Skiennnice bulunur.

 

Wawel Katedrali (St. Stanislaw ve Vaklav Bazilikası), yüzyıllarca Polonya kraliyet ailesinin taç giyme, evlenme, cenaze/defin törenleri gibi önemli olaylarına sahne oldu.

Wawel Katedrali

Wawel Kalesinin Wisla ırmağı tarafındaki ulaşılabilir kısmında, Slav bir kabile reisi olan efsanevi Prens Krak‘ın mağarası bulunan tepenin eteğinde bir park vardır.

II. Dünya Savaşı’nda Kazimierz’in tam 64.000 kişilik Yahudi cemaati, yakındaki Auschwitz toplama kampına sürüldü; savaş sonunda bölgeye yalnızca 6.000 kişi dönmeyi başardı.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:51 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Wawel Cathedral, Wawel, Kraków, Polonya
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota