Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Konacık Dağbelen Trekking Parkuru

Konacık, Konacık Mahallesi, Bodrum/Muğla, Türkiye

Özellikler & İmkanlar

Rota Açıklaması

 

Konacık Dağbelen Trekking Parkuru

Konacık Dağbelen parkuru ; Bodrum Yarımadası’nın ortasında yer alan dağ köyleri arasında uzanan bu rota, 12 kilometrelik bir etap. Rotanın en güzel yanı, ulaştığı Oyuklu Tepe’den bütün Bodrum Yarımadası’nı seyretme olanağı sağlaması. Doğu – batı istikametindeki güzergâh, Bodrum yürüyüş rotaları içinde zorluk derecesi yüksek parkurlar arasında yerini alıyor.

Başlangıç noktamız, Bodrum yerleşiminin kuzeyindeki Konacık beldesi. Belediye binasının bulunduğu kavşaktan kuzeye yöneliyoruz öncelikle. Yerleşim alanının sınırlarını terk ettiğimizde, karşımıza bir dere yatağı çıkacak. Dereye paralel ilerleyen toprak yola giriyoruz. Geldiğiniz bir başka kavşak noktasında, kuzey yönündeki patikayı bulmanız zor olmayacak. Makiler arasından yaklaşık 2 kilometre kadar yükseliyoruz. Tepe noktasında eski bir sarnıcın ve yaşlı bir ağacın bulunduğu açıklık alana varıyoruz. Pek fazla suya ihtiyacı olmayan ve yöre halkı tarafından “pinar” olarak anılan bu yaşlı Akdeniz meşesi, yarımadanın en eski ve büyük ağaçlarından biri.

Kısa molanın ardından batı istikametindeki vadiye yöneliyoruz. Çam ormanları arasında kıvrılarak yükselen patika, Oyuklu Tepe’nin eteklerindeki açıklık alana ulaştırıyor bizi. İki kilometrelik hayli yorucu tırmanışla, yarımadanın en yüksek tepelerinden biri olan Oyuklu doruğuna çıkıyoruz. Zirvedeki açıklık alan aynı zamanda güzel bir manzara seyir terası. Burada biraz soluklanabiliriz. Bodrum Yarımadası’nı kuşatan Ege Denizi’nin engin maviliğini ve kıyılardaki beyaz badanalı evleri seyrediyoruz. Batıda Turgutreis, kuzeyde Göltürkbükü, doğuda Torba ve Güvercinlik, güneyde ise Bitez ile Bodrum yerleşimleri manzaramızı süslüyor.

Çıktığımız iki kilometrelik patikadan açıklık alana kadar tekrar geri iniyoruz. Yönümüzü batıya çevirerek, çam ormanları arasındaki patikayı izliyoruz yeniden. Bir süre sonra yarımadanın terk edilmiş yerleşimlerinden biri olan Girelbelen köyüne varıyoruz. Bu noktada bir dere yatağına girerek sarnıçların ve bir mezarlığın yanına geliyoruz. Etkinliğimiz parkurun son 2 kilometresini yürüdükten sonra ulaştığımız Dağbelen köyünde sona eriyor.

Muğla Trekking Parkurları

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Üzgünüz Sonuç Bulunamadı

Muğla Kamp Alanları

Bu rotalar ilginizi çekebilir

30TL/Kişibaşı

Yeşil Vadi Kamp Alanı

Yanıklar, Fethiye/Muğla, Türkiye

Kamp Alanı

Nurdan

6 ay önce

30TL/Kişibaşı

Kamp Alanı

6 ay önce

Bodrum Cennet Koyu (Türkbükü)

Göltürkbükü, Cennet Koyu Caddesi, Bodrum/Muğla, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

6 ay önce

Kamp Alanı

6 ay önce

Cennet Koyu (Sığ liman) – Marmaris

Selimiye, Selimiye Mahallesi, Marmaris/Muğla, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

6 ay önce

Kamp Alanı

6 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Konacık, Konacık Mahallesi, Bodrum/Muğla, Türkiye
  • İlçe: Konacık
  • Şehir: Muğla
  • Posta Kodu: 48400
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın