Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Knidos ve Kleopatra Koyu (Datça)

Yazı Mahallesi, Knidos Antik Kenti, Muğla Datça Çevre Yolu, Marmaris/Datça/Muğla, Türkiye
12TL

Rota Açıklaması

Knidos ve Kleopatra Koyu

Knidos ve Kleopatra Koyu “Datça’ya 33 km uzaklıkta bulunan Knidos, yarımadanın en uç noktasında, Akdeniz ve Ege’nin birleştiği Tekir Burnu’nda konumlanmış, antik dünyanın en önemli metropollerinden biridir. Kent doğusunda ve batısında yer alan iki limanıyla mavi yolculuklara kucak açar. Knidos, ticari nedenlerle MÖ 4. yüzyılda yarımadanın uç noktasına, bugünkü görkemli kalıntıların izlendiği yere taşınmış.

Kuruluşu MÖ 13. yüzyıllara uzanan kent MÖ 4. yüzyıldan itibaren sanat, kültür, sağlık  ve dini merkez olarak ünlenmiştir. Ayrıca geliştirdiği ekolüyle bir tıp merkezi olan Knidos birçok bilim insanına da ev sahipliği yapmıştır.

Bu kişilerden Mimar Sostratos İskenderiye Deniz Feneri’nin mimarı oluşuyla ünlenirken, Knidoslular tarafından satın alınan Çıplak Aphrodite heykeliyle de Praxiteles en ünlü heykeltıraşlar arasına girmiştir.  Yine Knidoslu öğreti diye bilinen tedavi yöntemini Euryphon ve öğrencileri geliştirmiştir.

Antik dönemde olduğu gibi  günümüzde de mavi yolculuğun uğrak noktalarından olan Knidos, masmavi denizi ve hemen karşısında yamaca yayılan antik kalıntılarıyla ziyaretçilere görsel bir şölen sunar. Günümüzde ziyaretçilerine uzun bir gezi parkuru sunan kentte, Yuvarlak Tapınak, Dionysos Stoası ve Tapınağı, Apollon tapınağı, Bolukrates Çeşmesi ve ziyaretçileri ilk karşılayan yaklaşık beş bin kapasiteli küçük tiyatrosu  başlıca görülecek kalıntılardır.
Antik kente dair netteki bilgileri geçtim gelelim kamp durumuna  antik kentin en tepesine çıktığınızda sağınızda ufak bir köy göreceksiniz iniş biraz zahmetli olsa da cevredekiler kota suyun güzelliğinden dolayı akvaryum koyu adını vermişler:) gitmişken kamp atalım derseniz değerlendirebileceğiniz bir koy.

Bodrumda Bulunan Diğer Rotalar

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Torba Pedasa Konacık Trekking Parkuru

Torba, Torba Mahallesi, Bodrum/Muğla, Türkiye

km: 7

Trekking Rotası

km: 7

Trekking Rotası

Konacık Dağbelen Trekking Parkuru

Konacık, Konacık Mahallesi, Bodrum/Muğla, Türkiye

km: 12

Trekking Rotası

km: 12

Trekking Rotası

Bafa Gölü Gölyaka Yediler Parkuru

Gölyaka, Gölyaka Mahallesi, Milas/Muğla, Türkiye

Trekking Rotası

Kamprota

5 ay önce

Trekking Rotası

5 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Yazı Mahallesi, Knidos Antik Kenti, Muğla Datça Çevre Yolu, Marmaris/Datça/Muğla, Türkiye
  • İlçe: Datça
  • Şehir: Muğla
  • Posta Kodu: 48900
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın