Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Bafra, Samsun, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Samsun’a 30 km mesafede Bafra ilçesindedir. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti Projesi 2004 yılında hayata geçmiştir. Komplekste 1 adet Ziyaretçi Merkezi ve 2 adet Kuş Gözlem Kulesi bulunmaktadır. Ziyaretçilerin burası hakkında bilgi edinmeleri için, görüntü izleme merkezi, sergi salonu, bölgeye özgü yerel ürünlerin tanıtıldığı satış reyonu gibi alanlar bulunmaktadır.

Kızılırmak Deltası UNESCO Dünya Kültür Mirası Geçici listesindedir.

Kızılırmak Nehri Hakkında

Türkiye topraklarından doğup Türkiye topraklarına dökülen en uzun nehirdir. Kızılırmak, Sivas, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Çorum ve Samsun illerinden geçerek Karadeniz’e akar. Alüvyon birikintisi ile Karadeniz Havzası’nın en önemli delta ve sulak alan ekosistemini oluşturur.

Kızılırmak, Samsun İli Ondokuzmayıs, Bafra ve Alaçam İlçeleri sınırları içinde Karadeniz’e dökülmektedir.

Kızılırmak Deltası Nedir?

Türkiye’nin Karadeniz kıyısındaki en önemli sulak alanı olan Kızılırmak Deltası, dünyanın ender sulak alan ekosistemlerinden biridir. Doğal özelliklerini büyük ölçüde korumayı başaran alan zengin biyolojik çeşitliliğine ek olarak nesli tükenmekte olan habitatları içinde barındırır.

Kızılırmak Deltası, dünya çapında tehdit altında kabul edilen 422 Önemli Kuş alanından biridir. Dünyada nadir bulunan türlere ev sahipliği yapması ile ünlü Kızılırmak Deltası bir çok yerde karşımıza  “Kuş Cenneti” olarak da çıkar.

Kızılırmak Deltası’nda Yaşam

Küresel ölçekte nesli tehlike altında olan 27, toplamda 352 kuş türü tespit edilmiştir. Bu sayı Türkiye’deki toplam sayının dörtte üçüdür.

Başlıca yaşam alanları su basmış ormanlar, ağaçlar ve çalılar, tatlı ve acı göller, sazlıklar, meralar, kum tepeleri, deniz ve tarım arazileridir.

Bugüne kadar 561 bitki türü tespit edilmiştir. Bu değer, Türkiye’de tespit edilen familyaların yarısına eşittir. Ayrıca deltada bugüne kadar tehlike altındaki türlerde içinde olmak üzere 11 familyaya ait 29 balık türü tespit edilmiştir.

Ayrıca delta’nın zengin florası, özellikle suya bağımlı türler olan amfibilere de ev sahipliği yapar. Sürüngenler, kuşlar ve otçul memeliler için yıl boyunca iyi bir beslenme ortamı oluşur. Ayrıca Delta Türkiye‘deki Anadolu’nun en büyük manda popülasyonuna sahiptir.

Kızılırmak Deltası Kuş Cennetine Ulaşım

Samsun Bafra ilçesinde bulunan deltaya direk olarak ulaşım bulunmuyor. Bafra ilçesine gelerek buradan bisiklet ya da araç kiralayabilirsiniz. Samsun’dan ulaşacaksanız 19 Mayıs ilçesinden ulaşım sizin için daha kısa olacaktır.

Kızılırmak Deltası kuş cenneti Giriş Ücreti

Doğal güzelliği ile insanı büyüleyen kuş cenneti Samsun’da gezilecek yerler listesinde birinci sırada geliyor. Üstelik bölgeye girişte herhangi bir ücret alınmıyor. Ziyaretçilerine kuş gözlemi yanı sıra balıkçılık, fotoğrafçılık. bisiklet, kano, trekking gibi aktivite fırsatları sunuyor. Ayrıca kuş cennetinde kahvaltınızı edebilir, manda sütünden yapılan enfes dondurmaların tadını çıkarabilirsiniz.

Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti’ni ziyaret etmişseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alanda çekilmiş fotoğraflarınızı gönderip, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:49 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Doğanca, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Bafra/Samsun, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota