Kıllıt Köyü (Dereiçi / Mardin)

Dereiçi, Mardin, Türkiye
Gezi Rotası
Kıllıt Köyü (Dereiçi / Mardin)
Dereiçi, Mardin, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Kıllıt Köyü (Dereiçi),  Mardin‘de yer alan katıksız bir Süryani köyüdür. Eski ismiyle ‘Kıllıt’ köyü geçmişi uzun bir yerleşim yeri. 1960 yılında 350 ilkokul öğrencisi varmış köyün. Şimdilerde Kıllıt köyünde yaşayan 5 aile ancak vardır. Pek çoğu yurtdışında yaşıyor ve sadece bahar ve yaz aylarında ziyarete geliyorlar.

Üzüm bağları bakımından da zengin Kıllıt’ta üretilen üzümün yapıldığı bir şarap fabrikası var. Köye ilk girdiğimizde terkedilmiş olduğunu sandık fakat karşılaştığımız birkaç yaşlı teyze yarı Süryanice-Türkçe karışık “zemi” yi bulmamızı kilise anahtarlarının onda olduğunu söyledi. 🙂 Zemi, kilise ile ilgilenen ve Kıllıt köyünde yaşayan bir arkadaş. Muhtemelen gittiğinizde onunla da tanışacaksınız.

Vaktimiz sınırlı olduğu için Kıllıt köyünün ortasında yan yana duran üç eserden sadece Süryani kilisesi Mor Yuhanun’u ziyaret edebildik. İnanılmaz! Milattan sonra 4. yüzyılda yapılmış.‘Mor’ Süryani uygarlığında ‘aziz’lere verilen bir unvan.

Mor Yuhanun adına yaptırılan kilise iki kattan oluşuyor. İlk katında klasik kilise mimarisinden ayrı olarak geniş bir antre; Süryani manastırlarına paralel olarak simetrik olarak konumlandırılan penceresiz ayin odaları var. Duvarlarda kızıl giysisi içinde İsa portreleri yer alıyor. Bir kenarda ölen her kilise rahibinin oturur biçimde gömüldüğü bir kabin yer alıyor.

Vefat eden rahipler bir iskemleye oturtulur ve iskemleyle birlikte doğuya bakacak şekilde toprağa gömülür. Önceki gezintilerimden Süryani manastırlarında böyle bir geleneğin varlığını biliyordum.

Mardin Gezi Rehberi

Bu büyülü şehir gerçekten gezginler için kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güzel bir yer. Mardin gezilecek yerlere buradan göz atabilirsin.


Reklamsız gezinti için

VİDEO

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:52 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler, Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Dereiçi, Dereiçi Mahallesi, Savur/Mardin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

1 İnceleme

(5 / 5)
Sırala:
Puanla / Yorumla
  • thumb

    Baharda güzel

    Mardin’de gorulmesi gereken yerlerdendir ama baharda gidin tavsiyem. Yazın her yer toztoprak yeşilini görün buranın

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır