Kıllıt Köyü (Dereiçi / Mardin)

Dereiçi, Mardin, Türkiye

Kıllıt Köyü (Dereiçi / Mardin)

Dereiçi, Mardin, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 8 Temmuz 2020

Kıllıt Köyü (Dereiçi), katıksız bir Süryani köyüdür. Eski ismiyle ‘Kıllıt’ köyü geçmişi uzun bir yerleşim yeri. 1960 yılında 350 ilkokul öğrencisi varmış köyün.Şimdilerde 5 aile ancak vardır çoğu yurtdışında yaşıyor yazları ziyaret ediyorlar köylerini.

Üzüm bağları bakımından da zengin Kıllıt’ta üretilen üzümün işlendiği bir şarap fabrikası var.Köye ilk girdiğimizde terkedilmiş olduğunu sandık fakat karşılaştığımız birkaç yaşlı teyze yarı arapca zemiyi bulmamizi kilise anahtarlarının onda olduğunu soyledi:)

Vaktimiz sınırlı olduğu için Kıllıt köyünün ortasında yan yana duran üç eserden sadece Süryani kilisesi Mor Yuhanun’u ziyaret edebildik. İnanılmaz! Milattan sonra 4. yüzyılda yapılmış.‘Mor’ Süryani uygarlığında ‘aziz’lere verilen bir unvan.

Mor Yuhanun adına yaptırılan kilise iki kattan oluşuyor. İlk katında klasik kilise mimarisinden ayrı olarak geniş bir antre, Süryani manastırlarına paralel olarak simetrik olarak konumlandırılmış penceresiz ayin odaları var. Duvarlarda kızıl giysisi içinde İsa portreleri yer alıyor. Bir kenarda ölen her kilise rahibinin oturur biçimde gömüldüğü bir kabin yer alıyor.

Vefat eden rahipler bir iskemleye oturtulur ve iskemleyle birlikte doğuya bakar şekilde gömülürmüş. Önceki gezintilerimden Süryani manastırlarında böyle bir geleneğin varlığını biliyordum.
Kilise damında koyu bir sohbet sonrasında bize hediye edilen Süryani şarabı ile yola koyuluyoruz.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 8, 2020 » 10:06 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler, Tarihi Yerler
  • Adres: Dereiçi, Dereiçi Mahallesi, Savur/Mardin, Türkiye

VİDEO

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır