Kefken Pembe Kayalar Kamp Alanı

Kandıra, Kocaeli, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Pembe Kayalar, Kefken sahillerinin (Kandıra, Kocaeli) en ilgi çeken mekanıdır. Tarih boyunca gemilerin uğrak yeri olmuştur. Nedeni mimari malzeme olarak taşların rengidir. Pembe Kayalar, Karadeniz’in sularından yumuşak olarak çıkartılır ve sonrasında sertleşir. İnsan gücüyle kesilen Pembe Kayalar Sultanahmet Camii ve Rumeli Hisarı yapımında kullanıldığı bilinmektedir. Dalış yapanların, derin sularda denize girmek isteyenlerin tercihidir. Günbatımı eşsizdir. Olta balıkçılığının en yoğun yapıldığı bu kayalar renk cümbüşü ile her ay farklı fotoğraflar sunmaktadır. Mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. 4 mevsim farklı fotoğraflar vermektedir.

Pembe Kayalar ilginç jeolojik yapısıyla görülmesi gereken yerlerdendir. Prehistorik buluntu varlığının yanı sıra, antikçağdan itibaren taş ocağı olarak kullanılmıştır.

Suyun içinde yumuşak olan pembe kayalar çıkarıldıktan sonra sertleşmektedir. Bu özellikleri sebebiyle Osmanlı Döneminde dikdörtgenler şeklinde kesilerek deniz yoluyla İstanbul’a taşınmış ve mimaride kullanılmışlardır.

Kefken’de Görülebilecek Yerler

Kefken temelde deniz kenarına kurulmuş bir mahalle olması sebebiyle deniz tatili için tercih ediliyor. Kefken’de denize girebileceğiniz en yakın yer merkezdeki Kumcağız Plajı. Oldukça sığ bir denize sahip olan koy şeklindeki plaj deniz dalgalı olduğunda biraz dikkat gerektiriyor.
Kefken merkezden geçerek biraz daha kuzeye giderseniz yürüme mesafesinde başka bir plaj daha var. Kovanağzı Plajı olarak bilinen bölge biraz daha ufak. İnce kumdan oluşan kumsalı ve yönünün batıya bakması sebebiyle biraz daha az dalgalı olan denizi sebebiyle çocuklu aileler burayı tercih ediyor.

Buradan biraz daha kuzeye doğru orman içerisinden toprak bir yolla giderseniz yaklaşık 1 km sonra Pembe Kayalıklar‘a ulaşırsınız. Burası hem fotoğrafçıların çok güzel fotoğraflar yakalayabileceği bir bölge, hem de gün batımını izlemek için gelebileceğiniz en güzel mekanlardan birisi. Bu kayalıkların yapısı oldukça yumuşak ve sudan kolaylıkla keserek çıkartılabiliyor.

Çıkartıldıktan bir süre sonra sertleşerek daha sağlam bir yapıya kavuşuyor. Pembe Kayalıklardan çıkartılan parçalar bir çok tarihi mekanın inşaatında kullanılmış. Pembe Kayalıklar’dan doğuya doğru 2 km kadar gidildiğinde ise Cebeci‘ye ulaşıyorsunuz. Cebeci Köyü tam olarak Kefken Adası’nın karşısında yer alıyor ve güzel bir de plajı var.

Kefken’de bulunan ve kıyıdan rahatlıkla seyredebildiğiniz en ilginç yerlerden birisi Kefken Adası. Kefken Adası Karadeniz’de bulunan üç adadan birisi. Kefken Adası’na tekneyle ulaşabiliyorsunuz; fakat resmi olarak adaya çıkmak yasak. Etrafında turlayabiliyor ya da demir atarak denize girebiliyorsunuz. Şu anda sit alanı olan ada resmi makamlarca kullanılıyormuş. Roma ve Bizans dönemlerinden günümüze kadar ulaşmış bazı kalıntılara da ev sahipliği yaptığı söyleniyor.

Nasıl Ulaşılır?

Şehir Merkezinden Kandıra’ ya kalkan Belediye ve halk otobüsleri ile gidilebilir. TEM’ den İzmit yolu üzerinden giderken, Kandıra çıkışından girilir.

Siz de birşeyler ekleyin

Kefken Pembe Kayalar ‘da kamp yapmış, bu bölgeyi ziyaret etmiş veya bu bölgenin yerlisi iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alanda çekilmiş kendi kamp fotoğraflarınızı gönderip, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:43 am
  • Kategori: Kampyeri
  • Tür: Gezi Rotası

EK DETAYLAR

  • Ulaşım: Özel Araç/Toplu Taşıma

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Kefken Mahallesi, Pembe Kayalıklar, Kandıra/Kocaeli, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır