Kaymaklı Manastırı (Amenapırgiç Manastırı)

Trabzon Merkez, Trabzon, Türkiye
Gezi Rotası Ücretsiz
Kaymaklı Manastırı (Amenapırgiç Manastırı)
Trabzon Merkez, Trabzon, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Trabzon’un 3 km güneydoğusunda Boztepe’nin Değirmendere vadisine bakan yakasında kurulmuştur. 1424 yılında inşa edildi. Yapılar topluluğu dikdörtgen alan içerisinde, ortada tek apsisli kilise, kuzey batıda çan kulesi, güney doğuda ise küçük bir şapel ve manastır hücrelerinden oluşmaktadır.

Manastırın Tarihi

Manastır yapıları birçok defa onarım görmüştür. En eski kısım kilisenin beşken apsis bölümüdür. Kilise içerisindeki freskler 18. yüzyıla tarihlenmektedir.

15. yüzyılda kurulmuş ve Trabzon’da yer almış olan tarihî Ermeni manastırı. Manastır zamanında Trabzon bölgesinin Ermenileri için en önemli ibadethane olarak kullanılmıştı fakat 1915 Ermeni kırımı’ndan sonra ise harabeye dönmüştür ve bugün bir çiftlik yeri olarak kullanılmaktadır.

Kompleksden günümüze sadece kilise harabeleri, bir şapel ve kırımdan sonra duvarların içine yerleştirilimiş haçkar adlı mezar taşları kaldı. Manastır, Trabzon İmparatorluğu zamanlarda 1424 senesinde Hoca Sıtepanos Şemsedli (Şemseddin) tarafından inşa edildi. Eskiden manastırın jamatun içinde bir süt çeşmesi bulunduğu için manastıra Kaymaklı Manastırı denildi.

1915 Ermeni kırımı’nda manastıra saldırılmıştır ve Trabzon Ermenilerini sürgün etmek için manastır toplama kampı olarak kullanılmıştır. Manastır devlet tarafından korunma altına alınmamış ve kendine brakılmış, sonraları arazisine bir çiftlik yerleştirilmiştir. Çan kulesinin kalıntıları üstünde bir ev inşa edilmiştir. 17. yüzyılda boyanmış olan tarihî freskoların çoğu çürümüştür.

 

Kaynak: Trabzon Valiliği


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:44 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Çukurçayır, Kaymaklı Manastırı, Trabzon Merkez/Trabzon, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır