Kayacı Vadisi: Kaya Tırmanış Parkuru

Erdemli, Mersin, Türkiye

Kayacı Vadisi: Kaya Tırmanış Parkuru
Erdemli, Mersin, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 5 Temmuz 2020

Kayacı Vadisi : Kaya Tırmanış Parkuru

Kamp kuracak alan bulmak için keşfe çıktığımız kayacı vadisi içerisinde tesadüfen karşılaştığımız bu kaya tırmanış parkurunu sizlere sunmak istedik. Karşılıklı dik ve sarp kayalıkların oluşturduğu ortalama 300m derinlikteki bu vadi; insanı kendisine hayran bırakan harika bir doğaya sahip. Vadi, akarsunun her iki tarafında da boylu boyunca birbirini takip eden uzun pelit ağaçları ile bezeli. Sarp kaya duvarları üzerinde vadi boyunca gerek doğal oluşumlu gerekse Roma döneminden kaldığı ifade edilen insan yapımı su kanalları ve oyuk mağaralarla doludur.

 

Parkur Alanına Ulaşım

Tırmanış Parkur’u başlangıç noktasına ulaşmak için iki yol izleyebilirsiniz.

İlk ve en kısa yol

Aşağıda bayrak işaretiyle haritada tarif ettiğimiz noktadan  başlayarak vadi tabanına kadar devam eden, yağmur sularının,  doğal olarak çizdiği patika yolu kullanabilirsiniz. Bu yolu takip ederek, sırtımızda bulunan yaklaşık 20kg yük ile 10 dakika gibi bir sürede inebildik.  Yükünüz hafifse daha rahat ve keyifle bu yolu yürüyebilirsiniz. Yolu bulmakta zorluk çekerseniz, köylülere “Ayı yolu” nerede? diye sorabilirsiniz. O bölgede bu yola o ismi vermişler.

Gps Koordinatı: 36.584591 , 34.198056

İkinci ve uzun yol

Vadinin hemen girişindeki tesislerin içerisinden geçerek kanyon içerisinden tırmanış parkuruna ulaşabillirsiniz. Bu yolu geçerken yer yer göğüs seviyesine gelen suyun içerisine girmek zorunda kalacaksınız. Bu sebeple eğer amacınız sadece kaya tırmanışı ise kanyoning yapmıyorsanız ilk yolu tercih etmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

 

Parkur Hakkında

Parkur, vadi tabanından başlayarak vadiyi oluşturan tepenin doğu tarafındaki yüzünden, yer yer kıvrılarak yaklaşık 40m kadar yukarı tırmanıyor. Parkur rotası, kayalara atılmış krom çivi ve karabinalardan dolayı kolaylıkla fark edilebiliyor. Zemindeki yumuşak topraktan cesaret alarak Yaklaşık 10m kadar serbest tırmanış yapıp parkuru az da olsa tatmak istedim.

Tırmanışı o kadar keyifli ki yanımızda ekipman olmaması ve parkurun devamını getirememiş olmam gerçekten üzücü oldu. Profesyonel kaya tırmanışı yapanlar için çok rağbet görmeyecek olsa dahi orta seviye kaya tırmanışçıları için son derece zevkli bir parkur olacağı kesin. Uzaklardan gelip geç veya geç saate kalıp konaklamak isteyenler için hemen parkurun önünde yer alan, su sesinde uyumak bir sorun teşkil etmiyorsa çadır kurmak için çok ideal. Su sesinden rahatsız olanlar yaklaşık 10m ileride daha iç kısımlara çadır kurabilirler. Nispeten akarsunun sesi o bölgede daha düşük oluyor.

 

 


360° TUR


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 5, 2020 » 3:41 pm

EK DETAYLAR

  • Zorluk Seviyesi: Orta
  • Ekipman: Zorunlu

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Çiriş Mahallesi, Kayacı Vadisi, Erdemli/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

Rezervasyon Planlayın

Rezervasyon kimin adına?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır