AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Kartaca Sit Alanı

Unesco Kriteri: Değer alışverişi, Kültürel geleneğe tanıklık, Evrensel önemdeki olaylarla ilgili miras

Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

 

Kartaca, egemenliği birkaç yüzyıla dayanan en büyük ve en uzun ömürlü ilkçağ imparatorluğu olan Roma İmparatorluğunun en ünlü tarihi alanlarından biridir.

Denizin en etkili ve seyahat ve iletişim aracı olduğu bir dönemde Kartaca’nın birinci sınıf iki limanı, diğer kent devletleri karşısında ona ayrı bir avantaj sağlamaktaydı.

Kartacalılar, gemi yapımı ve denizcilik alanlarında yüzyıllar süren bir deniz ve ticaret hakimiyetinin temelini oluşturacak düzeyde gelişmişlerdi. Bu alanda zirvede oldukları bir dönemde Akdeniz’e yayılan büyük bir ticari imparatorluğu da desteklediler.

Kartacalılar gümüş, kurşun, fildişi, altın, yatak takımı, çanak-çömlek, cam eşyalar, afrika yabani hayvanları ile meyve ve ceviz ticaretleri yapardı. Kartaca’nın edindiği büyük servet, kenti parlak bir uygarlığın yuvası ve sanayi öncesi dünyanın en büyük kentlerinden biri haline getirdi.

Kent, M.Ö 9. yüzyılda, bugün Lübnan’da bulunan Sur’dan gelen Fenikeli tüccarlar tarafından kuruldu ve M.Ö 6. yüzyılda Güney Akdeniz’in büyük bölümünü, bugünkü Fas’tan bugünkü Mısır sınırına kadar uzanan Kuzey Afrika kıyısı, Sardunya, Malta, Balear Adaları ve Batı Sicilya’yı denetimi altın aldı.

Bu genişleme Kartaca’yı kaçınılmaz olarak diğer bölge güçleriyle, önce Yunan ve ardından Roma İmparatorluğuyla olmak üzere, çatışma içine itti. Ve bu üç imparatorluk, bu topraklar üzerinde hakimiyet mücadelesine girişti.

Sicilya konusunda çekişme Yunanistan’a karşı 200 yıldan fazla süren bir savaşı alevlendirdi ve bu savaş Kartacalıların zaferi ile sonuçlandı. Pön savaşları olarak bilinen ve Roma’ya karşı gerçekleştirilen savaşlar, Romalıların M.Ö 264 ile M.Ö 146 arasında üç döneme ayrıldı.

Romalılar bu savaşla Kartaca’yı yerle bir ettiler. Bölgede yerleşim konusunda kesin bir denetim kurdular ve bu süreçte eski kente ait birçok kalıntı ve tarihi eser yok edildi.

M.S 1.yüzyılda Roma İmparatoru Augustus, kenti Colonia Julia Carthago olarak yeniden kurdu. Bu ikinci Roma Kartaca’sı eski Kartaca’nın harabeleri üzerinde yükseldi ve hızlı bir şekilde gelişip ihtişam ve zenginlik bakımından Roma’dan sonra ikinci sırayı aldı.

M.S 439’da Vandalların ve 637’de Arapların işgaliyle birlikte Kartaca kentinin nihai gerilemesi kesin olarak başladı. Kartaca, büyük ölçüde Tunus’ta yoğunlaşan gücü nedeniyle eski dönemine bir daha asla kavuşamadı.

Antoninus Hamamları

Kartaca Antoninus Hamamları

1 . yüzyılda yeniden kurulan Julia Carthago, Romanın ihtişamının ve zenginliğinin sembolü haline gelmiş ve karakteristik Pön ve Roma kent planlamasının ve yapı mimarisinin gelişmesini oldukça etkilemiştir. Kent, Pön tarihinin önemli bir tanığıdır ve Pön kentinin ilginç bir örneğini oluşturur.

Pön limanı ziyaret edilebilecek en güzel yerdir. Zira, Kartaca uzun yıllar boyunca denizlerde Roma İmparatorluğundan çok daha güçlü bir limana sahipti.

 


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:45 am
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Kartaca, Tunus
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota