Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Karakol Geçidi Dilek Yarımadası (Trekking)

Doğanbey, Doğanbey Mahallesi, Söke/Aydın, Türkiye

Özellikler & İmkanlar

Rota Açıklaması

 

Karakol Geçidi Dilek Yarımadası (Trekking)

Karakol geçidi Dilek Yarımadası Parkuru ; Kuşadası-Söke arasındaki Dilek Yarımadası-Büyük Menderes Milli Parkı’nın, Güzelçamlı ve Eski Doğanbey olmak üzere iki girişi var. Önereceğim rota her iki yönden de yürünebiliyor. Biz başlangıç noktası olarak Eski Doğanbey köyünü kullanacağız. Restore edilen taş evlerin bulunduğu köyde, Dilek Yarımadası Büyük Menderes Milli Parkı Ziyaretçi ve Tanıtım Merkezi yer alıyor. Yürüyüşe başlamadan önce hem yerleşimin tarihi mekânlarını gezebilir hem de merkezde milli parkın kabartma topografik haritasından rotanızı saptayabilirsiniz.

Arnavutkaldırımlı parke taş döşeli köyü dolaştıktan sonra, beldenin çıkışındaki dere yatağından yürüyüşe başlıyoruz. Güzergâh, milli parkın güney yamaçlarından yükselerek kuzey tarafına geçecek ve deniz kenarında sona erecek. Yükseldikçe altımızda Büyük Menderes Deltası, Milet antik kentinin yer aldığı geniş ova ve güneydoğu yönünde Bafa Gölü manzarası beliriyor. Yaklaşık 4 kilometrelik yorucu çıkış, Karakol Geçidi mevkiine getiriyor doğaseverleri. Geçtiğimiz yıllardaki yangından sonra makilik bir alana dönüşen bu bölgenin ardından, rota orman yolunun kılavuzluğunda ilerliyor. Yaklaşık 40 metreden süzülen şelalenin yanında kısa bir mola veriyoruz.

Şimdi 11 kilometrelik bir iniş bizi bekliyor. Biyolojik çeşitliliğin renklendirdiği orman yolu, dönemeçler yaparak Oluklu Kanyon’a giriyor. Yangın söndürme havuzunun ardından devam ettiğimiz yürüyüşün son 3 kilometrelik bölümünde, sık orman dokusu nedeniyle gökyüzü neredeyse görünmez oluyor. Bir süre yüksek duvarlarla çevrili bir coğrafyada ilerleyen parkur, birkaç dere yatağını kesiyor. Kanyon çıkışından sonraki iki kilometreyi de yürüyerek, Karasu Plajı’nda etkinliğimizi bitiriyoruz. Mevsime göre denize girebilir ya da milli parkın çıkışındaki Zeus Mağarası’nı ziyaret edebilirsiniz.

Aydın Kamp Alanları

Bu rotalar ilginizi çekebilir

Akkum Sağtur Plajı Kampı (Didim)

Mavişehir Mahallesi, Didim/Aydın, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Sarıkum Koyu Kamp Alanı (Didim)

Mavişehir Mahallesi, Didim/Aydın, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Cennet Koyu Kamp Alanı (Didim)

Altınkum Mahallesi, Didim/Aydın, Türkiye

Kamp Alanı

Kamp Alanı

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Doğanbey, Doğanbey Mahallesi, Söke/Aydın, Türkiye
  • İlçe: Doğanbey
  • Şehir: Aydın
  • Posta Kodu: 09220
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın