AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Karakabaklı ören yeri  Silifke, Atakent, Karadedeli köyü kuzeyinde Aşağı Dünya Obruğu yolu üzerinde bulunmaktadır.  Mersin’den Antalya yönünde giderken Atakent çıkışında kuzeye dönen asfalt bir yol ile ulaşılır. Silifke’den araç ile 22 dakika ve Mersin’den ise yaklaşık 1 saat 25 dakika uzaklıktadır.

Karakabaklı’da İlk Yerleşim

Burada görülen ilk yerleşim Helenistik dönemde gerçekleşmiştir. Ama genellikle geç Roma İmparatorluğu ve erken Bizans İmparatorluğu döneminden kalıntılar yoğun bir şekilde görülür. Yerleşim yeri 5. ve 6. yüzyıllarda zeytin ve üzüme dayalı ticaretle gelişen bölgede yerleşim Arap akınları ile sona ermiştir.

Karakabaklı Ören Yeri Arkeolojik Buluntular

Yaklaşık 10 dönümlük alanı kapsayan Karakabaklı Ören Yeri’nde kısmen ortaya çıkarılmış bir Roma yolu bulunmaktadır.  Bu yolun  Korasion antik kentine kadar uzandığı düşünülmektedir. Karakabaklı’daki en önemli buluntu ise üç nefli kilise yapısıdır. Ayrıca çok sayıda zeytin ve şarap işlikleri ve çeşitli tiplerde lahitler bölgede ele geçen buluntular arasındadır.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmişseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

Fotoğraf: @OlbaTravel (twitter)


Reklamsız gezinti için

VİDEO

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 7:25 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Atayurt, Karakabaklı, Silifke/Mersin, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır