AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 13 Mart 2023

Karain Mağarası Türkiye’nin en büyük doğal mağaralarından birisi ve aynı zamanda Anadolu tarihi açısından önemli bir paleolitik yerleşim yeridir. Paleolitik, neolitik, kalkolitik, eski tunç gibi protohistorik çağlarda ve klasik çağda kullanım görmüştür.

Karain Mağarası Nerede

Denizden yüksekliği 430-450 metre olan Karain Mağarası  Antalya ilinin 30 km kuzeybatısında, Yağca mahallesi sınırları içinde bulunur. Tarihi ve doğal güzelliği ile Karain Mağarasını mutlaka görmelisiniz!

Karain Mağarası’nın Oluşumu

Mağara doğal karstik oluşumlardan meydana gelmiştir. İlk olarak 1946 yılında Kılıç Kökten tarafından keşfedilmiştir. Yapılan araştırmalar mağara ve çevresinin günümüzden 500.000 yıl kadar önce de yerleşim merkezi olarak kullanıldığını düşündürmektedir. Büyüklüğü ile Türkiye’nin içinde insan yaşamış olan en büyük mağarasıdır. Buradan ele geçen buluntular mağaranın yakınında bulunan Karain Müzesi’nde ve Antalya Müzesi’nde sergilenmektedir. Mağara sonrasında müzeyi ziyaret ederseniz daha keyifli olacaktır.

Karain Mağarası’na Ulaşım

Karain Mağarası’na Döşemealtı’ndan tabelalar yardımıyla gidebilirsiniz. Mağaraya otopark sonrası merdivenlerden çıkarak ulaşıyorsunuz. Çok fazla merdiven yorucu ancak belirli aralıklarla dinlenebileceğiniz banklar var. Mağara gezisi toplamda yaklaşık 20-25 dakika sürmektedir. Toplu taşıma kullanacaklar 503 no’lu otobüs ile Yağca Mahallesinde inip sağdaki yoldan mağaraya ulaşabilir.

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Karain Mağarası Giriş Ücreti ve Saatleri

2022 yılı Haziran ayı itibari ile mağaraya giriş ücreti 15 TL. Ayrıca Müze kart geçerli.

Karain mağarası her gün 08:00 ile 19:30 arasında ziyarete açık.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki kendi  fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.

Kaynak: muze.gov.tr


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 13, 2023 » 6:46 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Yağca, Karain Mağarası, Antalya Merkez/Antalya, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır