Karagöl Çinili Göl Meydan Yaylası Kamp Yeri

Çamlıyayla, Mersin, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 26 Haziran 2021

Türkiye’nin en önemli buzul göllerinden Karagöl ve Çiniligöl 2600m yükseklikte, Bolkar Dağlarının üst kesimlerinde, Mersin-Niğde il sınırına oldukça yakın bir yerde yer alıyor.  Göller bölgesine Ulukışla, Darboğaz’dan ulaşılır. D-750 otoyoluna olan uzaklığı ise yaklaşık 20 kilometre mesafededir. Araçlarla Meydan yaylasına kadar gelmeniz mümkün.  Araçlarınızı burada bırakabilirsiniz. Yerel halkın işlettiği küçük bir işletme mevcut. Eğer bir ihtiyacınız olursa size yeme içme konusunda da yardımcı olacaklardır.

Göle Ulaşım

Göle ulaşım için yaklaşık 1,5 kilometrelik engebeli bir parkuru geçmek gerekiyor. Parkur orta zorlukta dinlenerek bir saatte çıkabilirsiniz. Yükünüz ağır ise bu süre daha uzun da sürebilir.

Bölgede yaşayan yer sincabı olarak bilinen çok sevimli bir tür mevcut. Çok güzel fotoğraflar veriyorlar. Özellikle Çiniligöl girmek için idealdir. Ancak su sıcaklığı 4-12 santigrat derece arasındadır. Dışarıda hava serin olduğu için mutlaka çıktığınızda bir havlu ile kurulanmalısınız.

Önemli Uyarı:

Yaz aylarının ortasında dahi gün içi hava sıcaklığı 20 santigrat dereceyi bulabiliyor. Gece sıcaklıklar 10 derecenin altına düşebilir. Kamp yapacaksanız yanınızda mutlaka giyinecek kalın kıyafet bulundurun. Ve mutlaka yanınızda güneş kremi bulundurun. Serin havada güneş altına nasıl yandığınızı dahi hissetmeden yanıyorsunuz. Ciddi güneş yanıkları oluşabilir. Buna önemle dikkat etmenizi öneririz.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Haziran 26, 2021 » 3:12 pm
  • Kategori: Kampyeri
  • Maks. İrtifa: 2650
  • Adres: Fakılar, Karagöl, Çamlıyayla/Mersin, Türkiye

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota