Kapıdağ Yarımadası Bisiklet Parkuru (95 km)

, , Türkiye

Kapıdağ Yarımadası Bisiklet Parkuru (95 km)

, , Türkiye

AÇIKLAMA

Kapıdağ yarımadası bisiklet parkuru , Bakir koyları ve doğal plajlarıyla Marmara Bölgesi’nin özel mekânlarından biri olan Kapıdağ Yarımadası, Balıkesir sınırları içerisinde seyreder. Alabildiğine sakin, doğayla iç içe bir yolculuk vaad eden rota, deniz kenarından yarımadayı turlayarak başlangıç noktamız olan Erdek beldesine dönüyor. İsteyenler fazladan 10 kilometrelik bisiklet sürüşünü göze alarak parkuru Bandırma ilçesinde sonlandırabilir.

Özellikle İstanbul’da yaşayan bisiklet sevdalılarının düşlerini süsleyen günübirlik yarımada turu Erdek-Ocaklar-Narlı-İlhan-Doğanlar-Turan-Ormanlı-Ballıpınar-Çayağzı-Çakıllı-Karşıyaka-Tatlısu-Erdek etaplarından oluşuyor. Bir bölümü toprak yollardan geçen rotanın hatırı sayılır rampaları bulunduğunu anımsatalım. Ancak çıkılan her yokuşun en yüksek noktasında nefis bir Marmara Denizi ve bakir koylar manzarası bulunması sizi kesinlikle motive edecektir.

Erdek’ten pedal çevirmeye başlandığında solumuzda Paşalimanı Adası ile ancak güneybatı kıyılarını görebildiğimiz Marmara Adası yer alacak. Narlı’dan sonra rota, sert iniş ve çıkışlara dönüşüyor. Bir burundaki deniz fenerinin ardından kuzeye yöneliyoruz. Doğanlar, Ballıpınar, Çayağzı, Çakıllı ve Karşıyaka köyleri arasında sayısız doğal plaj yer alıyor, mayosu yanında olanlar yüzme molası verebilir. Köylerin bir kısmında 1924 mübadelesi sonrası gelen Selanik göçmenleri, bir kısmında ise Pomak göçmenler yaşıyor.

Eğridere (Bağlar) mevkiine gelindiğinde yolun sağ tarafında kayalara oyulmuş merdivenle çıkılan bir sunak, rotanın sürprizleri arasında. Karşıyaka köyünün çıkışındaki yokuşun, günün son rampası olduğunu belirtelim. Karşı sahilde Bandırma yerleşiminin siluetini görebilirsiniz artık. Kıyıya paralel ilerleyen yol Tatlısu ve Aşağıyapıcı köylerinin ardından Bandırma-Erdek karayoluna kavuşuyor ve yolun sonuna geliniyor.

Sağa dönerek önce İÖ 7. yüzyılda Miletoslu göçmenlerin kurduğu Kyzikos antik kentine, ardından başlangıç noktası olan Erdek yerleşimine ulaşabilirsiniz. Söz konusu bisiklet rotasını daha kısa kat etmek isteyenler Ballıpınar-Yukarıyapıcı-Kirazlı Manastırı-Belkıs-Erdek güzergâhını tercih edebilir. Bandırma-Erdek arası 11 kilometre. Bandırma’dan İstanbul’a feribot seferleri mevcut.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Eylül 7, 2020 » 1:38 pm
  • Adres Erdek, Balıkesir, Türkiye
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

BİLGİ / REZERVASYON

İlanları Görüntüle
Kamprota
  • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota
Kaynaklar korunuyor.