Kaklık Mağarası

Honaz, Denizli, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 8 Mayıs 2022

Kaklık Mağarası Denizli il merkezine 30 km mesafede Honaz ilçesi Kaklık mahallesindedir. Pamukkale‘ye ise yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır. Mağara, 2,5 milyon yıl önce Pliyosen Döneminde oluşmuştur.

Kaklık mağarası yer altında gizli bir Pamukkale gibidir. Çatısı çöktükten sonra keşfedilen mağara  2002’den beri ziyarete açık. Mağaraya girdiğinizde belirgin kükürt kokusunu fark edeceksiniz. Çünkü buradan akan su kükürt ve yüksek miktarda sodyum bikarbonat içerir. Bu nedenle yöre halkı buraya Kokarhamam Pınarı adını vermiş.

Denizli’ye yolunuz düşerse uğramanızı önerdiğimiz bir yer burası. Gezmesi son derece basit. Bir girişten girip mağaranın içini tam bir tur atarak başladığınız yere geri dönüyorsunuz.  Pamukkale travertenleri hepimiz biliyoruz ama bu travertenleri yerin altında da böyle görmek oldukça ilginç.

Reklamsız gezinti için

Mağarayı yaklaşık 100m bir ahşap platform üzerinde yürüyerek gezeceksiniz. Toplamda mağara gezisi hiç durmadan bir kaç dakikada gezilebilir. Fotoğraf çekerek en fazla 30 dakikanızı alacaktır. Zemin hemen yerde ıslaktır. Yer yer ayak bileğinize kadar su çıktığı için deniz ayakkabısı veya terlik giymenizde fayda var.

Kaklık Mağarası’na Nasıl Gidilir?

DenizliAnkara Karayolunun 30. kilometrede Honaz İlçesi Kaklık Mahallesi’ne gelinir. Bu mahalleden kuzey yönüne ayrılan yol 3 kilometre takip edilerek mağaraya ulaşım mümkündür. Denizli il merkezinden minibüslerle Kaklık’a mahalle yol ayrımına kadar ulaşım vardır.

Siz de bir şeyler ekleyin

Burayı ziyaret etmişseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alandaki fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım.


Reklamsız gezinti için

VİDEO

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mayıs 8, 2022 » 1:42 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Kaklık, Kaklık Mağarası ve Yüzme Havuzu, Haydar Baba Caddesi, Honaz/Denizli, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla
Reklamsız gezinti için

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır