Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

İzmir Körfezi Bisiklet Parkuru (68 km)

İzmir, Türkiye

Rota Açıklaması

İzmir Körfezi Bisiklet Parkuru (68 km)

İzmir Körfezi Bisiklet Parkuru ; Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmirde, batıya doğru U şeklinde uzanan büyük bir körfezin kıyılarına yayılıyor. Şehir merkezindeki fabrikalardan dolayı çevre kirliliği yaşayan körfez, günümüzde sanayi bölgesinin kent dışına taşınması ve denizin temizlenmesiyle eski berrak günlerine kavuşmuş. Önereceğimiz bisiklet güzergâhı İzmir Körfezi’nin büyük bir kısmını sahil boyunca kat eden deniz manzaralı bir turu kapsıyor. Deniz seviyesine paralel ilerleyen parkurun hiçbir zorluğu bulunmuyor, bu nedenle herkes deneyebilir.

Rotamız, Kuş Cenneti-Bostanlı-Karşıyaka-Bayraklı-Alsancak-Konak-Göztepe-Üçkuyular-İnciraltı güzergâhını izleyen günübirlik bir etkinlik. Sasalı’da Ege Denizi’yle buluşan Gediz’in oluşturduğu 8 bin hektarlık delta 1. derece sit alanı. Önümüzdeki yıllarda milli park statüsüne alınması planlanan Kuş Cenneti, tepeli pelikan ve flamingolar için önemli bir sulak alan. Havada süzülen kuşların yarenliğinde başlayan bisiklet etkinliği, Bostanlı semtiyle birlikte sahil bandında ilerliyor.

Denizden esen imbat rüzgârları eşliğinde Karşıyaka’ya kadar belediye tarafından düzenlenen kıyı şeridinde pedal çevirebilirsiniz. Tepekule’nin yer aldığı Bayraklı semtinde artık körfezin tam ortasına erişmiş durumdasınız. Bayraklı-Alsancak arasındaki etapta bir süreliğine trafik yoğunluğuna giren güzergâh, Alsancak semtiyle birlikte İzmir’in simgesi haline gelen Kordonboyu’na ulaşıyor. Şehrin kalbinin attığı, günün her saatinde cıvıl cıvıl olan Kordonboyu hattında sıralanan deniz manzaralı kafeler, mola için ideal mekânlar. Konak Meydanı ve Göztepe geçildikten sonra rota, İnciraltı’ndaki deltada sona eriyor.

Alternatif Parkurlar

Parkuru kısa tutmak isteyenler Karşıyaka-Kuş cenneti (34 km.), Alsancak-Konak-İnciraltı etaplarını deneyebilir. Bisiklet severlere şehir merkezindeki bir başka rota önerimiz, 33 kilometrelik Karşıyaka-Yamanlar-Karagöl-Karşıyaka parkuru. Orman içindeki doğa harikası Karagöl’e kadar rampa çıkıldığını belirtelim.

Alternatif Bisiklet Parkurları

Bu parkurlarda da pedallamak isteyebilirsin

Üzgünüz Sonuç Bulunamadı

İzmir Kamp Alanları

Gezgin üye olarak siz de kamp yaptığınız alanları ekleyebilirsiniz

Kocakarı Plajı Çeşme (İzmir)

Çeşme, Üniversite Mahallesi, Çeşme/İzmir, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

7 ay önce

Kamp Alanı

7 ay önce

Pırlanta Plajı Kamp Çeşme

Şehit Mehmet Mahallesi, Pırlanta Yakası Sitesi, Çeşme/İzmir, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

7 ay önce

Kamp Alanı

7 ay önce

Karagöl Kamp Alanı

Kır Mahallesi, Karagöl Orman Kampı, Menemen/İzmir, Türkiye

Kamp Alanı

İçerik Yönetimi

10 ay önce

Kamp Alanı

10 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: İzmir, Türkiye
  • İlçe: İzmir
  • Şehir: İzmir
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın