İzmir Körfezi Bisiklet Parkuru (68 km)

İzmir, Türkiye

İzmir Körfezi Bisiklet Parkuru (68 km)

İzmir, Türkiye

Açıklama

İzmir Körfezi Bisiklet Parkuru ; Türkiye’nin üçüncü büyük kenti İzmirde, batıya doğru U şeklinde uzanan büyük bir körfezin kıyılarına yayılıyor. Şehir merkezindeki fabrikalardan dolayı çevre kirliliği yaşayan körfez, günümüzde sanayi bölgesinin kent dışına taşınması ve denizin temizlenmesiyle eski berrak günlerine kavuşmuş. Önereceğimiz bisiklet güzergâhı İzmir Körfezi’nin büyük bir kısmını sahil boyunca kat eden deniz manzaralı bir turu kapsıyor. Deniz seviyesine paralel ilerleyen parkurun hiçbir zorluğu bulunmuyor, bu nedenle herkes deneyebilir.

Rotamız, Kuş Cenneti-Bostanlı-Karşıyaka-Bayraklı-Alsancak-Konak-Göztepe-Üçkuyular-İnciraltı güzergâhını izleyen günübirlik bir etkinlik. Sasalı’da Ege Denizi’yle buluşan Gediz’in oluşturduğu 8 bin hektarlık delta 1. derece sit alanı. Önümüzdeki yıllarda milli park statüsüne alınması planlanan Kuş Cenneti, tepeli pelikan ve flamingolar için önemli bir sulak alan. Havada süzülen kuşların yarenliğinde başlayan bisiklet etkinliği, Bostanlı semtiyle birlikte sahil bandında ilerliyor.

Denizden esen imbat rüzgârları eşliğinde Karşıyaka’ya kadar belediye tarafından düzenlenen kıyı şeridinde pedal çevirebilirsiniz. Tepekule’nin yer aldığı Bayraklı semtinde artık körfezin tam ortasına erişmiş durumdasınız. Bayraklı-Alsancak arasındaki etapta bir süreliğine trafik yoğunluğuna giren güzergâh, Alsancak semtiyle birlikte İzmir’in simgesi haline gelen Kordonboyu’na ulaşıyor. Şehrin kalbinin attığı, günün her saatinde cıvıl cıvıl olan Kordonboyu hattında sıralanan deniz manzaralı kafeler, mola için ideal mekânlar. Konak Meydanı ve Göztepe geçildikten sonra rota, İnciraltı’ndaki deltada sona eriyor.

Alternatif Parkurlar

Parkuru kısa tutmak isteyenler Karşıyaka-Kuş cenneti (34 km.), Alsancak-Konak-İnciraltı etaplarını deneyebilir. Bisiklet severlere şehir merkezindeki bir başka rota önerimiz, 33 kilometrelik Karşıyaka-Yamanlar-Karagöl-Karşıyaka parkuru. Orman içindeki doğa harikası Karagöl’e kadar rampa çıkıldığını belirtelim.

  • Adres İzmir, Türkiye
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle
Kamprota
  • Kamprota

İlanla ilgili iletişime geç

Yakınlarda neler var?

Ilulissat İcefjord

Ilulissat Icefjord, Grönland
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

Kronborg Kalesi

Kronborg Castle, Kronborg, Helsingör, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

Roskilde Katedrali

Roskilde Domkirke, Domkirkepladsen, Roskilde, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

Jelling Höyükleri : Runik Taşları ve Kilisesi

Jelling Monumenterne UNESCO World Heritage, Thyrasvej, Jelling, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

   Puan Verin

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla



İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota