İstanbul Tarihi Bisiklet Parkuru (27 km)

, , Türkiye

İstanbul Tarihi Bisiklet Parkuru (27 km)

, , Türkiye

AÇIKLAMA

İstanbul tarihi bisiklet parkuru , Tarihi yarımada ile birlikte Haliç çevresindeki kültürel ve tarihi mekânları ziyaret eden bisiklet rotasıdır. Hemen herkesin katılabileceği bir etkinliktir. Kabataş’a kadar deniz seviyesinden devam eden parkurun tek rampası Dolmabahçe-Gümüşsuyu-Taksim arasında.

Koç Müzesi-Miniatürk-Alibeyköy-Eyüp-Eminönü-Cankurtaran-Sultanahmet Meydanı-Ayasofya-Gülhane Parkı-Sarayburnu-Galata Köprüsü-Karaköy-Tophane-Fındıklı-Dolmabahçe Sarayı-Gümüşsuyu-Taksim-Galata Kulesi’nden geçiyor. Rotayı, yolların tenha olduğu pazar sabahlarının erken saatlerinde denemenizi tavsiye ederiz.

Güzergâh

Parkur, Hasköy’deki bir sanayi müzesi olan Koç Müzesi’nden başlıyor. Sergilediği nadide eserlerle sanayi devrimini anlatan müzeyi gezmenizi öneririz. “Altın Boynuz” olarak da anılan Haliç kıyısını takip ederek Türkiye’nin doğal ve tarihi mekânlarının küçük replikalarını görebileceğiniz Miniatürk’e ulaşıyor. Daha sonra Kâğıthane Deresi’nden karşıya geçerek Emniyet mahallesine varılıyor. Bu noktada önünüze çıkan Alibeyköy Deresi geçilerek güneybatıya yöneliniyor. Bu kez Haliç’in batı kıyısından pedal çeviriyorsunuz.

Kentsel dönüşümün yoğun şeklide gerçekleştiği Silahtarağa sonrasında Eyüp’e erişiliyor. Kaslarına güvenenler 58 metre rakımdaki Piyer Loti’ye tırmanarak Haliç manzarasını seyredebilir. Yokuşu göze alamayanlara önerimiz bisikletlerini bağlayıp teleferikle Piyer Loti Tepesi’ne çıkmaları. Yorgunluk çayı sonrası Eyüp Sultan Cami gezilebilir. Rotanın devamında Ayvansaray, Balat ve Fener mahalleleri geçilerek eski Tekel Fabrikası’nın bulunduğu Cibali’ye ulaşılır. Devamında Unkapanı Köprüsü altından, İstanbul’un kalbinin attığı Eminönü’ne varılıyor.

Sirkeci’de sahilden ayrılan rota, Cankurtaran semtindeki tarihi evlerin arasından Sultanahmet Meydanı’na çıkar. Ayasofya önünden Gülhane Parkı’na inen güzergâh tekrar Marmara Denizi sahiline erişip Galata Köprüsü üzerinden Karaköy Meydanı’na varır. Tophane, Fındıklı, Kabataş, Dolmabahçe Sarayı sonrasında Gümüşsuyu rampasına varan bisiklet parkurumuz İstiklal Caddesi ve Tünel üzerinden Galata Kulesi’nde son bulur. Kulenin balkonundan kat ettiğiniz tüm rotayı görebilirsiniz.

İstanbul tarih turunu tamamlayanlar, bildikleri mekânların yanı sıra Tophane Saat Kulesi, üniversiteye dönüşen Cibali Tekel Fabrikası, kültür merkezi olarak kullanılan Sütlüce Mezbahası gibi pek çok eski yapıyı da görebilir.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Eylül 7, 2020 » 1:37 pm
  • Adres Piri Paşa Mahallesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Hasköy Caddesi, Fatih/İstanbul, Türkiye
  • Posta Kodu 34445
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

BİLGİ / REZERVASYON

İlanları Görüntüle

İlanla ilgili iletişime geç

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kaynaklar korunuyor.