Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

İstanbul Adalar Bisiklet Parkuru (28 km)

Adalar, İstanbul, Türkiye

Rota Açıklaması

 

İstanbul Adalar Bisiklet Parkuru (28 km)

İstanbul adalar bisiklet parkuru ; İstanbul’un Adalar ilçesi Kartal ile Maltepe sahillerinin karşısında sıralanıyor ve bu adalar Büyükada, Heybeli, Burgaz, Kınalı, Sedef, Sivri, Yassı, Kaşık ve Tavşan adalarından oluşuyor. Bahar aylarından itibaren İstanbulluların akınına uğrayan adalar, hem kültürel mekânları hem de temiz plajlarıyla şehrin önemli ziyaret noktalarından biri.

Kentte yaşayan birçok kişinin keyifle pedal çevirdiği Adalar bisiklet güzergâhı, dört kilometrelik Kınalı, dört buçuk kilometrelik Burgaz, yedi kilometrelik Heybeli ve 12 kilometrelik Büyükada parkurlarından oluşmakta. Tüm rotayı bir gün içerisinde tamamlayabilmek için erkenden yola çıkmak ve adalar arasındaki vapur-motor seferlerini takip etmek gerekiyor.

İsteyenler sadece Büyükada parkurunu seçerek ada üzerindeki Aya Yorgi Tepesi’ni ve koyları gezebilir. Rotanın en yüksek noktası, deniz seviyesinden 81 metre yükseklikte yer alıyor. Trafiğin yoğun olmaması ve manzaralarla dolu bir yolculuk sunmasından dolayı bisikletlileri cezbeden bir rota olduğunu belirtelim. Zaten faytonlar ve bisikletler dışında motorlu taşıt çok az.

Büyükada’da Aya Yorgi Kilisesi, Hiristos Manastırı, Yörük Ali ve Prenses plajları; Heybeliada’da Aya Triada Manastırı Ruhban Okulu, İnönü Evi ve Hüseyin Rahmi Gürpınar müzeleri, Çam Limanı, Değirmen Koyu; Burgazada’da Sait Faik Müzesi, Kalpazankaya Plajı; Kınalıada’da ise Sirakyan Evleri, Ayazma Koyu görülmesi gereken yerler arasında.

Adalar’a Eminönü, Kabataş, Kadıköy ve Bostancı’dan vapur ve deniz otobüsü seferleri yapılıyor. Yola çıkmadan önce kış ve yaz tarifelerinin güncellenmiş halini takip etmeniz gerektiğini hatırlatalım. Dört adada da bisiklet kiralayabilirsiniz. Büyükada ve Heybeliada’da konaklama olanağı mevcut.

Bisiklet parkurunu nasıl buldunuz?

İstanbul Adalar bisiklet parkurunu nasıl buldunuz tütfen yorum alanında parkurla ilgili duygu ve düşüncelerinizi belirtin.

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Adalar, İstanbul, Türkiye
  • İlçe: Adalar
  • Şehir: İstanbul
  • Posta Kodu: 34970
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın