Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi AKSARAY, Ihlara Vadisi Yolu, Ihlara Belediyesi/Güzelyurt/Aksaray, Türkiye
30TL

Rota Açıklaması

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi , Ihlara Köyü’nden başlayıp Selime’deson buluyor. Standart yürüyüş rotasına göre toplam uzunluğu 14 km olan vadinin içinde ortalama 6 kmyürünüyor. Melendiz Çayı’nın her iki yakası da yürüyüş için uygun, dilerseniz başladığınız noktaya da geri dönebiliyorsunuz. Eğer rotayı Belisırma Köyü’nde bitirmezseniz vadi içinden Selime’ye kadar da gidebiliyor ve yaklaşık 5 saatte vadinin tamamını yürüyebiliyorsunuz.

Dik yamaçlı ve dış dünyadan derine inerek korunmuş bu gizli cennetin eski sahipleri hakkında fikir veren 105 dini yapı var Aksaray Ihlara Vadisi’nde. Hristiyanlığın ilk dönemlerinde keşiş ve rahiplerin inzivaya çekildikleri ve kendilerini Allah’a adalıkları bu sarp kayaların arası, zaman zaman da savaşlardan kaçanların sığınma yeri olmuş. Kayalara oyularak tüneller ile birbirine bağlanmış kiliseler, manastırlar, mezarlar ve barınma alanları, gez gez bitmeyen bir vadi şehir oluşturmuş.

Yürürken daralan boğazlarında yeraltı kiliselerine rastlayacak kadar sürprizler de sunan vadide, daha önce yaşanan göçüklerden dolayı 105 yapıdan sadece 14 tanesi gezilebilecek kadar ayakta kalmış. Bu 14 kiliseden ise tarihlendirmesi net yapılabilen 2 Belisırma Kilisesi bulunuyor.Kayalara oyularak 3 kat inşa edilmiş çoğu kilisenin ilk katları Melendiz’in getirdiği alüvyonlarla dolduğundan 2. ve 3. katları gezilebiliyor. Hristiyan dünyası için çok önemli bir merkez olan Ihlara Vadisi’ndeki kiliselerin hikayesi ise vadi kadar derin bir tarih içeriyor ve 4. yüzyıldan başlayıp 11. Yüzyıla kadar devam ediyor. 11. Yüzyılda bölgeyi ele geçiren Selçuklular bir daha kilise yapılmasına izin vermiyor fakat daha önce yapılmış kiliselerde ibadetlerin sürmesini de engellemiyor.

Böyle bir doğada ve korunaklı kayaların arasında geçen hayatın dertsiz ve tasasız olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Ihlara Vadisi’nde zamanında pek çok salgın hastalık yaşanmış. Çiçek hastalığından ölen rahibelerin ve çocukların saç tellerini bile muhafaza etmiş mumyaları kiliselerin mezar bölümünden Aksaray Müzesi’ne taşınmış.

Son olarak ıhlara vadisine giriş ücreti 2019 için 30 lira olup müze kart ile ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Aksaray 'da yer alan diğer rotalar

Bu rotaların ilginizi çekebileceğini düşünüyoruz

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi AKSARAY, Ihlara Vadisi Yolu, Ihlara Belediyesi/Güzelyurt/Aksaray, Türkiye

Tarihi Alan

Binnur Ünal

10 ay önce

Tarihi Alan

10 ay önce

Hasan Dağı Kış Tırmanışı (23-24 Şubat)

Hasandağı, Dikmen Köyü/Aksaray Merkez/Aksaray, Türkiye

Tırmanış Rotası

11 ay önce

Tırmanış Rotası

11 ay önce

Selime Katedrali

Selime Katedrali, Yaprakhisar Köyü/Güzelyurt/Aksaray, Türkiye

Tarihi Alan

İçerik Yönetimi

1 sene önce

Tarihi Alan

1 sene önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Ihlara Vadisi AKSARAY, Ihlara Vadisi Yolu, Ihlara Belediyesi/Güzelyurt/Aksaray, Türkiye
  • İlçe: Güzelyurt
  • Şehir: Aksaray
  • Posta Kodu: 68570
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın