İğneada Longoz Ormanları

Demirköy, Kırklareli, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 7 Temmuz 2020

Yeşilin en güzel adresi: İğneada Longoz Ormanları Milli Parkı

Cumhuriyet döneminden önce Balkan Savaşı esnasında Bulgaristan istilasına uğrayan İğneada, Midye-Enez hattının çizilmesiyle Bulgaristan’a kalmışken Edirne’nin de kaybedilmesi sebebiyle yapılan taarruz ve antlaşmalarla bugünkü Trakya sınırı çizilmiş ve İğneada topraklarımıza katılmış. İğneada’nın fethini yöneten komutanın adı İne Bey’dir. Buraya kendi adını verir ve ‘İneada’ adı zamanla İğneada olur. İğneada’nın burnu iğne şeklindedir. Bu yüzden adı İğneada’dır gibi düşünülse de adını aslında tarihten alıyor.

Milli Park

Milli Park alanı daha önce Tabiatı Koruma Alanı, Doğal Sit, Yaban Hayatı Koruma Sahası gibi çeşitli statülere sahip ve birbirinden ayrı parçalar halinde yer alan korunan alanların, daha geniş bir alanda milli park şemsiyesi altında birleştirilmesiyle ülkemizin 39.

Milli Parkı olarak ilan edilmiş. Milli Park alanı, Demirköy’e 25 kilometre uzaklıkta ve İğneada beldesi sınırları içerisinde yer alıyor. Yıldız (Istranca) Dağları’ndan Karadeniz sahillerine doğru akan derelerin taşıdığı alüvyonların birikmesi ve mevsimsel olarak sular altında kalması sonucu Milli Park’taki longoz ormanları oluşmuş.

Kamp Alanları

Kamp alanlarına gelirsek İğneada girişinde sağda mert gölü tabelasından girdiğinizde orman kamp alanına ulasabilirsiniz.orman kamp alanı fazla kalabalık olduğundan sahildeki ağaçligi tercih ediyorum ben. Su basar ormanlar olduğundan sivrisinek ciddi bir sorun hazırlıklı gitmekte fayda var. 😉

  • Bölgede yapılabilecekler arasında longoz orman yürüyüşü,yüzme, sahildeki spor okulundan sörf   ve kano kiralama mevcut.Golle denizi aynı kareye alabileceğiniz nadir yerlerden keyifli fotoğraflar çekebilirsiniz.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 7, 2020 » 9:36 am
  • Kategori: Kampyeri
  • Adres: Mert Gölü, Yeni Mahallesi, İğneada Belediyesi/Demirköy/Kırklareli, Türkiye

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / YorumlaYAKINLARDA NELER VAR?

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır