Hitit Yolu Bisiklet Parkuru (39 km)

, , Türkiye

Hitit Yolu Bisiklet Parkuru (39 km)

, , Türkiye

AÇIKLAMA

Arkeolojik alanları, antik kentleri, sayısız höyük ve tümülüsleriyle Anadolu’nun geçmişini aydınlatan illerden biri olan Çorum, özellikle Hititlerden kalan ören yerleriyle tanınıyor. Çorum şehrinin güneyine konumlanan Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva gibi antik yerleşimlerden geçen Hitit Yolu, bisiklet rotamızın ana güzergâhı. Aynı zamanda Boğazkale-Alacahöyük Milli Parkı’nı kat eden rota, Alacahöyük-İmat-Tahirabat-Külah-Kalecikkaya-Akçiçek-Emirler-Boğazkale-Hattuşa etaplarını içeriyor.

Deniz seviyesinden 1084 metredeki Alacahöyük başlangıç noktamız. Yola çıkmadan önce kral mezarları, tapınak, evler, su kanalları, sfenksli kapı ve şehir suru kalıntılarının bulunduğu Alacahöyük ören yeri ile kazılarda açığa çıkartılan eserlerin sergilendiği müzeyi gezmenizi öneririz. Tahirabat köyüne kadar toprak yoldan yükselen parkur, köy yerleşimi çıkışında Alacahöyük-Boğazkale asfaltına erişiyor.

Yaklaşık 300 metre sonra köprüyü geçtikten sonra solunuzda göreceğiniz toprak yola girmeniz gerekiyor. Bir dere yatağını takip eden rota, Alaca-Sungurlu yoluyla kesişiyor. Siz, karşıya geçerek Külah köy yoluna girin. Önünüze çıkan rampayı yavaş yavaş tırmanarak köyün girişindeki parkta mola verebilirsiniz. Konuksever insanların yaşadığı köyde antik dönem yerleşiminden kalan işlemeli sütun başlıklarını ve taşları görebilirsiniz.

Rotanın en yüksek noktası Külah-Kalecikkaya arasındaki 1226 metrelik tepe. Kalecikkaya köyünden batıya yönelen güzergâh Akçiçek üzerinden Emirler’e ulaşıyor. Çok eski dönemde Hattuşa’nın üzüm bağlarının yer aldığı bu bölgede, toprak yolu izleyerek Boğazkale’ye ulaşabilirsiniz. Hattuşa ören yeri, ilçenin doğu çıkışına konumlanıyor.

Anıtsal kapılar, kralların ikâmet ettiği Büyükkale Saray kompleksi, Fırtına Tanrısı ile Arinna’nın Güneş Tanrıçası’na adanmış olan Büyük Tapınak, Hitit Büyük Kralı II. Şuppiluliuma’nın başardığı işleri anlatan yazıtın bulunduğu Hiyeroglifli Oda, devasa tahıl ambarları Hattuşa’da görebileceğiniz eserler arasında. Ayrıca Boğazkale Sfenksi’nin sergilendiği müze ve Yazılıkaya Kutsal Alanı’na mutlaka zaman ayrımalısınız.

Günübirlik bu parkurla yetinmeyenlere önerimiz tüm Hitit Yolu’nu kat eden 87 kilometrelik Boğazkale-Hattuşa-Yazılıkaya-Yüksekyayla-Küçükhırka-Büyükhırka-Evci Köyü-Alaca Göleti-Büyüksöğütözü-Alaca-Ünalan-Kızıllı-Çöplü-Çatak Göleti-Sultanköy-Soğucak Göleti-Kızılhamza Göleti-Karahacip-Şapinuva-Ortaköy rotası. Çorum merkez Alacahöyük’e 30, Boğazkale’ye ise 78 kilometre mesafede.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Ağustos 4, 2020 » 1:33 pm

Sponsor Reklam

Üye olun, reklamsız gezin
  • Adres Çorum, Çorum Merkez/Çorum, Türkiye
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

BİLGİ / REZERVASYON

İlanları Görüntüle

İlanla ilgili iletişime geç

Sponsor Reklam

Üye olun, reklamsız gezin

YAKINLARDA NELER VAR?

  • €115/Kişibaşı

Celestyal Olympia ile Yunan Adaları Turu

  • €115/Kişibaşı
Kuşadası, Aydın, Türkiye
  • Tekne Turları, Yurtdışı Turlar
Ayrıntılar
1 hafta önce

Ilulissat İcefjord

, , Grönland
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 ay önce

Kronborg Kalesi

, , Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 ay önce

Roskilde Katedrali

, , Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 ay önce

   Puan Verin

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kaynaklar korunuyor.