Hitit Yolu Bisiklet Parkuru (39 km)

Çorum, Çorum Merkez/Çorum, Türkiye

Hitit Yolu Bisiklet Parkuru (39 km)

Çorum, Çorum Merkez/Çorum, Türkiye

Ayrıntılar

Güncellendi Ağustos 4, 2020 - 1:33 pm
  • İlan No: 4085

Açıklama

Arkeolojik alanları, antik kentleri, sayısız höyük ve tümülüsleriyle Anadolu’nun geçmişini aydınlatan illerden biri olan Çorum, özellikle Hititlerden kalan ören yerleriyle tanınıyor. Çorum şehrinin güneyine konumlanan Hattuşa, Alacahöyük, Şapinuva gibi antik yerleşimlerden geçen Hitit Yolu, bisiklet rotamızın ana güzergâhı. Aynı zamanda Boğazkale-Alacahöyük Milli Parkı’nı kat eden rota, Alacahöyük-İmat-Tahirabat-Külah-Kalecikkaya-Akçiçek-Emirler-Boğazkale-Hattuşa etaplarını içeriyor.

Deniz seviyesinden 1084 metredeki Alacahöyük başlangıç noktamız. Yola çıkmadan önce kral mezarları, tapınak, evler, su kanalları, sfenksli kapı ve şehir suru kalıntılarının bulunduğu Alacahöyük ören yeri ile kazılarda açığa çıkartılan eserlerin sergilendiği müzeyi gezmenizi öneririz. Tahirabat köyüne kadar toprak yoldan yükselen parkur, köy yerleşimi çıkışında Alacahöyük-Boğazkale asfaltına erişiyor.

Yaklaşık 300 metre sonra köprüyü geçtikten sonra solunuzda göreceğiniz toprak yola girmeniz gerekiyor. Bir dere yatağını takip eden rota, Alaca-Sungurlu yoluyla kesişiyor. Siz, karşıya geçerek Külah köy yoluna girin. Önünüze çıkan rampayı yavaş yavaş tırmanarak köyün girişindeki parkta mola verebilirsiniz. Konuksever insanların yaşadığı köyde antik dönem yerleşiminden kalan işlemeli sütun başlıklarını ve taşları görebilirsiniz.

Rotanın en yüksek noktası Külah-Kalecikkaya arasındaki 1226 metrelik tepe. Kalecikkaya köyünden batıya yönelen güzergâh Akçiçek üzerinden Emirler’e ulaşıyor. Çok eski dönemde Hattuşa’nın üzüm bağlarının yer aldığı bu bölgede, toprak yolu izleyerek Boğazkale’ye ulaşabilirsiniz. Hattuşa ören yeri, ilçenin doğu çıkışına konumlanıyor.

Anıtsal kapılar, kralların ikâmet ettiği Büyükkale Saray kompleksi, Fırtına Tanrısı ile Arinna’nın Güneş Tanrıçası’na adanmış olan Büyük Tapınak, Hitit Büyük Kralı II. Şuppiluliuma’nın başardığı işleri anlatan yazıtın bulunduğu Hiyeroglifli Oda, devasa tahıl ambarları Hattuşa’da görebileceğiniz eserler arasında. Ayrıca Boğazkale Sfenksi’nin sergilendiği müze ve Yazılıkaya Kutsal Alanı’na mutlaka zaman ayrımalısınız.

Günübirlik bu parkurla yetinmeyenlere önerimiz tüm Hitit Yolu’nu kat eden 87 kilometrelik Boğazkale-Hattuşa-Yazılıkaya-Yüksekyayla-Küçükhırka-Büyükhırka-Evci Köyü-Alaca Göleti-Büyüksöğütözü-Alaca-Ünalan-Kızıllı-Çöplü-Çatak Göleti-Sultanköy-Soğucak Göleti-Kızılhamza Göleti-Karahacip-Şapinuva-Ortaköy rotası. Çorum merkez Alacahöyük’e 30, Boğazkale’ye ise 78 kilometre mesafede.

  • Adres Çorum, Çorum Merkez/Çorum, Türkiye
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle

İlanla ilgili iletişime geç

Şartlar & Koşulları okudum onaylıyorum.

Yakınlarda neler var?

İzmir Delikli Koy Çeşme

Ovacık, Delikli Koy, Çeşme/İzmir, Türkiye
  • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

Şile Eşşek Adası

Balibey, Bali Bey Plajı, Şile/İstanbul, Türkiye
  • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

Denizli Göleti

Denizli Göleti, Denizli, Gebze/Kocaeli, Türkiye
  • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

Bursa Suuçtu Şelalesi

Muradiyesarnıç, Suuçtu Şelalesi, Mustafakemalpaşa/Bursa, Türkiye
  • Kampyeri
Ayrıntılar
1 ay önce

0 İnceleme

Sırala:
Değerlendirme Yap

Değerlendirme Yapİlanları Karşılaştır

Karşılaştır