Hekimhan Girmana Kanyonu

Hekimhan, Malatya, Türkiye

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 7 Temmuz 2020

Hekimhan Girmana Kanyonu

Hekimhan Girmana Kanyonu ‘nun Malatya il merkezine uzaklığı 65 km olup Hekimhan ilçe merkezine ise 20 km uzaklıktadır. Konum olarak Malatya il merkezinin kuzey batısında Hekimhan’ın ise güney doğusunda yer alır.
Girmana ‘ya Malatya İl merkezinden her gün,Hekimhan İlçe merkezine ise Cuma günü bir defa minibüs seferi düzenlenmektedir.

1950 Yılında Kuruçay üzerine yapılan Kesiköprü’nün çalışmaları sırasında Roma ve Bizans dönemlerine ait iki ayrı köprü kalıntılarının bulunması Girmana tarihinin bu dönemlere gittiğini göstermektedir. Ayrıca tarihi İstanbul- Bağdat Yolu (İpekyolu)’nun Girmana sınırları içerisinde, Kuruçay boyunca geçtiği bilinmektedir. İpekyolu üzerinde kalıntıları bulunan Küllücehan’ın yanı sıra Kirman Kalesi, Taşlıyokuş, Kırmataş Höyüğü, oyma mağaralar ve Katırgeçidi de eski medeniyetlerden kalan eserlerdir. Roma ve BizansDönemlerine ait Madenî paraların yanı sıra özellikle Küllücehan ve çevresinde Osmanlı ve Selçuklu Dönemine ait Madenî paralara da rastlanılmıştır.

Günümüz Girmana ‘nın tarihi ise net olarak bilinmemekle birlikte seferberlik sırasında üç kardeşin gelerek yerleştiği söylenmektedir.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 7, 2020 » 9:18 am
  • Kategori: Kampyeri
  • Adres: Yeşilpınar Mahallesi, 44400 Hekimhan/Malatya

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / YorumlaYAKINLARDA NELER VAR?

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır