AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Hamsilos Koyu Nerededir?

Hamsilos Koyu Batı Karadeniz’de, Sinop ilinin Merkez ilçesinin Abalı köyü Akliman mevkiinde yer almaktadır. Türkiye’ nin en kuzey noktasında Sinop merkeze 17 km mesafededir. 2873 sayılı Milli Parklar Kanunu’nun 3. Maddesi gereğince 24.08.2007 tarihinde “Tabiat Parkı” olarak ilan edilmiştir.

Hamsilos Koyu Özelliği

Burası Türkiye’deki tek fiyort olma özelliği taşıyor. Genellikle Norveç, Alaska gibi kuzey ülkelerinde görülen ilginç bir kıyı tipi olan fiyortlar denizin buzul vadilerini basması sonucunda oluşuyor. Sonuç olarak iç kesimlere kadar ilerleyen deniz ilgi çekici doğal bir güzellik oluşturuyor.

Hamsilos Koyundaki Aktiviteler

Koyda küçük tekneler ile gerçekleştirilen turlara katılabilirsiniz. Ayrıca piknik, balık tutmak, trekking, kamp, fotoğraf çekimi gibi birçok alternatifi burada gerçekleştirebilirsiniz.

Hamsilos Koyu Kamp Alanı

Hamsilos’ta kamp yapmak için ücretsiz alan maalesef yok. Ancak çevresinde birkaç alan mevcut. Başlamadan kampçılar için keyifli bir yer olmadığını belirtelim. Koy çok güzel ancak genel olarak her yerde piknikçilerin arkasında bıraktığı çöpler var. Hamsilos koyu; Akliman bölgesi, Tabiat parkı ve Akliman-Hamsilos arası bölge olarak üçe ayrılıyor. Akliman tarafındaki mesire alanı sezonda gece ve gündüz aşırı kalabalık oluyor. Akliman’dan Hamsilos koyuna giderken yol üzerinde Orman Müdürlüğünün önünde ki plaj veya ağaçlık bir alana kamp kuranlar var. Ancak burada çadır kuranların yanı sıra aracıyla gelip manzarada alkol alanlarda oldukça fazla. Gece geç saatlere kadar süren arabesk müzikte işin içine girince burasının da pek keyifli olmadığını söyleyebiliriz. Buna rağmen bu çevrede en iyi ücretsiz kamp alternatifi burası. Son olarak Hamsilos koyu ve tabiat parkı olarak gözüken bölüme kamp atamadığınızı ekleyelim. Buraya sadece günübirlik ziyaret mümkün.

Hamsilos Koyuna Ulaşım ve Ücretler

Yolu tamamen asfalt ve çok iyi. Ulaşım için, Samsun-Sinop Karayolunun 3. km’ sinden Sinop-Ayancık yoluna devam edilir. Bu yolun yaklaşık 5. km sinden sağda Akliman Yolu’na bağlanılır. Akliman Yolu’ndan 2,7 km daha devam edilince Hamsilos Tabiat Parkı’na gelirsiniz. Sinop Merkezden hareket eden Sinop-Akliman dolmuşları ile de alana ulaşmak mümkündür. Sinop’a havayoluyla gelecekler için havalimanının Hamsilos Tabiat Parkı’na uzaklığı yaklaşık 5,5 km’dir.

Tabiat parkına giriş ücretleri; Şahıs 5 TL İndirimli Şahıs 2.5 TL Bisiklet 5 TL Motorsiklet 7.5 TL Otomobil, kamyonet 15 TL Minibüs 45 TL Midibüs 75 TL Otobüs 135 TL şeklindedir.

Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Bu bölgede kamp yapmış, bu bölgeyi ziyaret etmiş veya bu bölgenin yerlisi iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alanda çekilmiş kendi kamp fotoğraflarınızı gönderin, yayınlayalım!


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:43 am
  • Kategori: Kampyeri
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Hamsilos Koyu, Abalı 7 Sokak, Dibekli Köyü/Sinop Merkez/Sinop, Türkiye
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır