Goree Adası : Senegal

Dakar, , Senegal

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 6 Temmuz 2020

Goree Adası : Senegal

Unesco Kabul Kriteri:  Evrensel önemdeki olaylarla ilgili miras

Senegal kıyısı açıklarında Dakar’ın karşısında bulunan Goree Adası, Afrika diasporası için bir abide niteliğindedir. Ada, 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar, Afrika kıyısındaki en büyük köle ticareti merkeziydi.

Sırasıyla Portekizliler, Hollandalılar, İngilizler ve Fransızlar tarafından yönetilen adanın mimarisi kasvetli köle barakaları ve köle tacirlerinin zarif evleri arasındaki zıtlığı barındırır.

Adadan 1500 ‘lerin ve 1800 ‘lerin ortaları arasında geçen sürede tahminen 20 milyon Afrikalı geçmiştir. Küçük bir köle evi gemilere bindirilip Amerika’ya gönderilmeden aylarca ağır koşullarda yaşamak zorunda kalan 150-200 köleye ev sahipliği yapmıştır.

Goree Adası günümüzde insan sömürüsünü ortaya koyan bir yadigar niteliğindedir ve bir barıştırma mabedi olarak işlev görmektedir.

Köle evleri, on beş ile yirmi kişinin boyunlarından ve kollarından duvara zincirlendiği 2,6 metrekarelik hücrelerden oluşmaktaydı.

Zincire büyük bir demir top bağlanmıştı ve günde yalnızca bir kez tuvalete gitmelerine izin verilen köleler o topu taşımak zorundaydılar.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 6, 2020 » 7:56 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Gorée Adası, Dakar, Senegal

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / YorumlaYAKINLARDA NELER VAR?

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota