Gökova Körfezi Bisiklet Parkuru (295 km)

Bodrum, Muğla, Türkiye

Gökova Körfezi Bisiklet Parkuru (295 km)

Bodrum, Muğla, Türkiye

Açıklama

Gökova Körfezi Bisiklet Parkuru  (295 km)

Gökova Körfezi Bisiklet Parkuru , Karia yerleşimleri olan Halikarnassos’tan Knidos’a ulaşan sıra dışı bir yolculuğu size sunar. Gökova Körfezi’ni bir baştan bir başa sahilden dolaşır. Aynı zamanda “karadan mavi yolculuk” olarak adlandırabileceğimiz bisiklet rotası, Karia kentlerinin yanı sıra körfezin neredeyse gizli saklı köşelerinde kalmış isimsiz koylara uğramakta.

Rotanın Okluk Koyu-Bördübet Koyu, Mazı-Çökertme arası toprak yol, geri kalan kısmı ise asfalt. Dileyenler Mazı köyünden Hurma sahiline inerek toprak orman yolu aracılığıyla, Çökertme Koyu’na kadar pek bilinmeyen koylar eşiliğinde yolculuk yapabilir.

Güzergâh Bodrum-Kızılağaç-Yeniçiftlik-Mazı-Çökertme-Ören-Adatepe-Kultak-Akbük Koyu-Akyaka-Gökova-Akçapınar-Gökçe-Çetibeli-Karacasöğüt-Okluk Koyu-Löngöz Koyu-Yediadalar-Küfre Koyu-Bördübet Koyu (Amazon)-Balıkaşıran-Emecik-Datça-Mesudiye-Hayıt Bükü-Ovabükü-Palamut Bükü-Yazıköy-Knidos etaplarından oluşuyor.

Gökova bisiklet turunun en yüksek noktası 440 metre ile Ören-Kultak köyü arasındaki rampa. Yeniçiftlik-Mazı ile Okluk Koyu-Bördübet Koyu arasında küçük yokuşların bulunduğunu anımsatalım. Parkuru üç veya dört günlük bir etkinlik olarak planlayabilirsiniz. Sahildeki birçok doğal plajda kamp kurabileceğiniz gibi yerleşimlerdeki konaklama tesislerinden yararlanabilirsiniz. Zaten tur, körfez etrafındaki birçok turizm beldesinden geçiyor.

Mazı-Çöketme-Ören, Akbük Koyu-Akyaka, Okluk Koyu-Bördübet Koyu, Hayıt Bükü-Palamut Bükü arası rotanın en güzel etapları arasında. Özellikle Okluk, İngiliz Limanı, Hırsız, Çiçekli, Löngöz (Kargılı), Bekâr, Saklı, Küfre, Karaağaç ve Bördübet koyları arasında yolculuk yapanlar benzersiz manzaralarla karşılaşacak.

Bodrum merkezde dünyanın yedi harikasından biri olan Mausolleion’a ev sahipliği yapan Halikarnassos, Ören’de zengin kalıntılarıyla Keramos ve Datça’da hem Ege hem Akdeniz’e bakan bir kıstak üzerine kurulmuş Knidos antik kentleri, doğal güzelliklerle bezeli rotanın tarihi mekânları arasında. Gerek Bodrum ilçesinde, gerekse Datça sınırlarında pedal çevirirken rüzgârlı tepelerde yükselen ve artık birer kültürel anıt özelliği taşıyan pek çok eski yel değirmenine rastlayacaksınız.

Bisiklet turu sonrası Datça-Bodrum arasında sefer yapan feribotları kullanarak başlangıç noktanız olan Bodrum ilçesine dönebilirsiniz. Mevsime göre sefer saatlari değiştiğinden, yola çıkmadan önce tarifeyi kontrol etmenizde yarar var.

Gökova Körfezi Bisiklet Parkuru anılarınızı yazın

Gezgin üye olup, gezi anılarınızı kaleme alabilir veya yorum alanında parkurla ilgili deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

  • Adres Bodrum, Muğla, Türkiye
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

İletişim Bilgileri

Etkinlikleri Görüntüle

İlanla ilgili iletişime geç

Yakınlarda neler var?

Ilulissat İcefjord

Ilulissat Icefjord, Grönland
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

Kronborg Kalesi

Kronborg Castle, Kronborg, Helsingör, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

Roskilde Katedrali

Roskilde Domkirke, Domkirkepladsen, Roskilde, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

Jelling Höyükleri : Runik Taşları ve Kilisesi

Jelling Monumenterne UNESCO World Heritage, Thyrasvej, Jelling, Danimarka
  • Gezilecek Yerler
Ayrıntılar
1 hafta önce

   Puan Verin

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Arama