AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Gemile adası Ege Kıyılarında Fethiye yakınlarında bulunan Gemile koyundaki adadır. Bir çok yerde Gemiler adası olarak da geçer. Kayaköy yerleşimi kurulurken bu adaya da bir kilise inşa edilmiş, kayıkla gidip geliniyormuş. 1924 Türk-Yunan mübadelesinde buradaki Rumlar gidince önemini yitirmiş.

Adada, yaklaşık MS. 4-6 yy yılları arasında inşa edilmiş kiliselerin kalıntıları görmeye değer. Ayrıca Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholas’ın mezarının burada olduğu düşüncesi yaygındır. Kalıntıları daha sonra psikoposluk yaptığı Myra’ya ve ardından İtalya, Bari bölgesinde; Basilica di San Nicola’ ya taşınmıştır.

Ada, Ortaçağ’da denizciler tarafından St. Nicholas Adası ismi verilmiştir.

 

Gemile Adası Ulaşım

Gemile adasına Ölüdeniz’den tekne turları ile ulaşım var. Antik kilise ve diğer kalıntılar için ücret alınıyor. 2022 tarihi için adaya giriş ücreti 15 TL‘dir. 08:30 ile 17:30 saatleri arasında ziyarete açıktır. Adres alanı başlığında yer alan “Yol Tarifi Al” sekmesine tıklayarak yol tarifi alabilirsiniz.

Siz de bir şeyler ekleyin

Gemile Adası’nı ziyaret etmiş iseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alanda çekilen kendi kamp fotoğraflarınızı gönderip, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:52 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler, Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Giriş Ücreti: 15 TL
  • Adres: Gemile Adasi, Fethiye/Muğla, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
İşletmenizi Ekleyin
  • İşletmenizi Ekleyin