Gelibolu Bisiklet Parkuru (114 km)

, , Türkiye

Gelibolu Bisiklet Parkuru (114 km)

, , Türkiye

AÇIKLAMA

Gelibolu Bisiklet Parkuru (114 km)

Gelibolu Bisiklet Parkuru , Kuzeydoğu-güneybatı ekseninde uzanan Gelibolu Yarımadası üzerinde yol alan bir bisiklet parkurudur. Gelibolu-Fındıklı-Değirmendüzü-Tayfurköy-Karainbeyli-Yolağzı-Beşyol-Küçük Anafartalar-Büyük Anafartalar-Suvla Koyu (Tuz Gölü)-Arıburnu-Anzak Koyu-Kabatepe-Kum Limanı-Seddülbahir-Çanakkale Şehitlik Anıtı-Kilitbahir-Eceabat güzergâhlarından geçiyor. Dileyenler rotayı Eceabat-Küçük Anafartalar-Büyük Anafartalar-Suvla Koyu (Tuz Gölü)-Arıburnu-Anzak Koyu-Kabatepe-Kum Limanı-Seddülbahir-Çanakkale Şehitlik Anıtı-Kilitbahir-Eceabat etaplarını izleyerek 94 kilometrede tamamlayabilir. Çok fazla rampası bulunmayan parkur, deniz seviyesinden başlıyor ve en fazla 210 metreye tırmanıyor.

Rotanın büyük bir bölümü 33 bin hektarlık Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alanı içerisinde ilerliyor. Alan, Birinci Dünya Savaşı sırasındaki kara ve deniz savaşlarının anısına 1973 yılında milli park ilan edildi. Savaşın acı anıları ve ölen onbinlerce askerin hatırasına dikilen anıt ve şehitlikler, bisiklet yolculuğunuza kılavuzluk ediyor. Neredeyse her kilometrede bir anıtla karşılaşacak, top mermilerinin sığ sularında göründüğü doğal plajlardan geçeceksiniz.

Çanakkale Boğazı girişinde gökyüzüne uzanan 40 metre yüksekliğindeki Çanakkale Şehitleri Anıtı’nın yanı sıra Namazgâh Tabyası, Mecidiye Şehitliği, Onbaşı Seyit-Cape Hellas-Nuri Yamut-Alçıtepe Garnizon-Conkbayırı-Kanlısırt-Çimentepe-Anzak gibi anıtlar ile Kilitbahir ve Seddülbahir kaleleri, rotanın tarihi mekânlarının başlıcaları.

Rotamız Gelibolu ilçesi güney çıkışındaki benzin istasyonundan sağa (batıya) dönerek köy yollarını izliyor. Kavaklı köyünden güneye yönelen parkur Fındıklı, Değirmenözü, Tayfur ve Uzunhızır baraj göletlerini geçerek tarihi alana ulaşıyor. Küçükanafartalar köyü çıkışından itibaren Ege Denizi Saroz Körfezi’ne erişen güzergâh, bu noktadan sonra sürekli kıyı şeridini izlemekte.

Alan içindeki hemen hemen tüm anıt, abide ve şehitliklerin yanı sıra yüzme molası verebileceğiniz birçok koyu ziyaret eden rotanın en güzel bölümlerinden biri Seddülbahir’deki Çanakkale Mehmetçik Deniz Feneri ile Morto Koyu’ndaki Çanakkale Şehitleri Abidesi mevkileri.

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Ağustos 4, 2020 » 1:34 pm
  • Adres Gelibolu, Çanakkale, Türkiye
  • Posta Kodu 17500
  • Area Bisiklet Rotaları
  • Ülke Türkiye

BİLGİ / REZERVASYON

İlanları Görüntüle

İlanla ilgili iletişime geç

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kaynaklar korunuyor.