Filipinler Pirinç Tarlaları (Banaue Pirinç Terasları)

Banaue, Cordillera Administrative Region, Filipinler
Gezi Rotası Unesco
Filipinler Pirinç Tarlaları (Banaue Pirinç Terasları)
Banaue, Cordillera Administrative Region, Filipinler

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Filipinler Pirinç Tarlaları (Banaue Pirinç Terasları)

Banaue ‘de yer alan Filipinler Pirinç Tarlaları 1995 yılında Unesco Dünya Mirasları listesine alınmıştır.Günümüzde hâlâ geleneksel tekniklerle çalışılan pirinç terasları dağlık arazide doğal kaynakların dikkatli kullanılmasıyla tarımın sürdürülebilirliğinin yanı sıra, estetik uyumla da göz kamaştırıyor.

Cordillera kabileleri zor arazi sayesinde Filipinlerde yabancı egemenliğine direnen sayılı halklardan birisidir.Aynı zamanda pirinç terasları Filipinler’de sömürge kültüründen etkilenmemiş tek abidedir. Filipinlerde 2000 yıl öncesinde başlayan teraslama bize Cordillera kabilelerinin yapı ve hidrolik mühendisliği konusunda bilgi düzeylerinin oldukça yüksek olduğunu gösterir. Sürdürmek için gerekli bilgi ve becerilerin yazılı belgeler olmadan yalnızca sözlü olarak aktarıldığı terasların ilk yapılış amacının ne olduğu konusunda herhangi bir bilgiye ulaşılamamıştır.

Büyük özen gerektiren teras inşaatı drenaj amacıyla dolgunun içine bir yeraltı oyuğu yerleştirilerek yapılır.

İmece usulü bakımı yapılan karmaşık bir bent, savak, kanal ve suyun vadinin aşağısındaki bir akarsuya boşalması için bambu sistemi bulunur. Hiçbir teras diğerine suyun akışını kesmez, su adil bir şekilde paylaşılır. Köyler tek ailelik ahşap kabile evlerinden oluşur.
Cordillera’ larındaki Pirinç Teraslarını Asya’da oldukça yaygın olan pirinç tarlarından ayıran özellik deniz seviyesinden yaklaşık 700 ile 1000 metre yüksekte ve daha dik yamaçlarda olmasıdır. Yüksek rakımlarda  ve dik yamaçlarda tarım, hayvan ve makine kullanımına izin vermemekte, bu sebepten burada göğüs hizasına kadar büyüyen ve başakları saçılmayan özel bir pirinç türü yetiştirilmektedir.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:50 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Nueva Vizcaya - Ifugao - Mountain Province Rd, Banaue, Ifugao, Filipinler
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır