Uygulama kaynakları korunuyor..

Rotaları Karşılaştır

Fethiye-Ölüdeniz-Kabak Koyu Bisiklet Parkuru (29 km)

Karagözler Mahallesi, Fethiye Liman Başkanlığı, 30. Sokak, Fethiye/Muğla, Türkiye

Özellikler & İmkanlar

Rota Açıklaması

Fethiye- Ölüdeniz-Kabak Koyu Bisiklet Parkuru (29 km)

Tur teknelerinin renklendirdiği Fethiye Limanı’ndan başlayan rota, antik tiyatroyu geçtikten sonra sola dönerek yükselmeye başlıyor. Fethiye Kalesi’ne ulaştığınızda bu kez önünüzü kesen kavşak noktasından sağa yönelerek eski Fethiye-Kayaköy yoluna giriyor. Rotanın bu etabı keskin ve sert virajlarla hızla yükseliyor. Ormanlık alana giren güzergâhta bisikletinizi sürerken, taş döşeli eski yolun bazı bölümlerini görebileceksiniz. Parkurun en yüksek bölümü olan 362 metreye ulaştığınızda rampa bitecek ve önünüze bir düzlük çıkacak. Eski bir Rum yerleşimi olan Kayaköy’ün tarihi ev ve kiliselerini gezebilir, ulu çınar ağacı altındaki kahvede çay molası verebilirsiniz.

Tekrar yola koyulduğunuzda üç kilometre ilerdeki otel ve restoranlarıyla turizm merkezine dönüşen Hisarönü köyüne giriş yapacaksınız. Fethiye-Ölüdeniz arasında ulaşım sağlayan karayoluyla buluştuğunuzda sağa dönerek Ölüdeniz’e doğru inişe geçebilirsiniz. Belcekız Koyu’ndaki bu eşsiz lagün, berrak denizi ve denize doğru bir dil gibi uzanan bembeyaz kumsalıyla görenleri büyülüyor. Ölüdeniz çıkışında sahile paralel devam eden asfalt yolu izleyerek Kıdrak Orman Kampı’na ulaşacaksınız.

Fethiye-Ölüdeniz-Kabak Koyu ‘nun ikinci zorlu etabı başlayacak. Güzergâhın ikinci en yüksek noktası olan 336 metredeki Faralya köyüne kadar rampa yukarı tırmanmaya başlayın. Sağ tarafınız dik bir uçurum, o nedenle dikkati elden bırakmamanız gerekiyor. Yükseldikçe sadece Ölüdeniz değil Fethiye Körfezi de görüş alanınıza girecek. Yokuşların bittiği noktada üç yol kavşak noktası ve bir çeşme çıkacak karşınıza. Soldaki yol Kirme köyüne gidiyor, siz sağdaki Faralya yoluna sapın. Ancak öncelikle çeşmenin arkasındaki kayalık mevkiinden 400 metrelik vadi duvarları arasına sıkışıp kalmış, arkasını Babadağ’a yaslamış ve beyaz köpüklü dalgaların çakıl taşlarını dövdüğü Kelebekler Vadisi’ni görmelisiniz.

Rotanın sonraki bölümü çok kısa iniş ve çıkışlar eşliğinde Uzunyurt üzerinden Kabak mahallesine ulaşıyor. Dileyenler sağdaki toprak yolu izleyerek Kabak sahiline inebilir. Turun sonunda Kabak’ta deniz sefası, yorgun kaslarınızı tazeleyecek en güzel ödül olacak.

Fethiye Kamp Alanları

Bu parkur üzerinde yer alan kamp yerleri

Büyük Samanlık Plajı Kampı

Keçiler Mahallesi, Fethiye/Muğla, Türkiye

Kamp Alanı

Binnur Ünal

7 ay önce

Kamp Alanı

7 ay önce

Aksazlar Kamp Alanı

Keçiler Mahallesi, Aksazlar Camping, Fevzi Çakmak Caddesi, Fethiye/Muğla, Türkiye

Kamp Alanı

İçerik Yönetimi

10 ay önce

Kamp Alanı

10 ay önce

Kıdrak Koyu Kamp Alanı

Uzunyurt Mahallesi, Kıdrak Kamp Alanı, Fethiye/Muğla, Türkiye

Kamp Alanı

Kamprota

10 ay önce

Kamp Alanı

10 ay önce

Bu içeriği paylaşın:
  • Adres: Karagözler Mahallesi, Fethiye Liman Başkanlığı, 30. Sokak, Fethiye/Muğla, Türkiye
  • İlçe: Fethiye
  • Şehir: Muğla
  • Posta Kodu: 48300
  • Ülke: Türkiye

    Bu rota hakkında bildiklerini aktarmak ister misin?

    Giriş Yapın