AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Kayaköy Nerededir?

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından  Kayaköy Ören Yeri olarak turizme kazandırılan Fethiye Kayaköy; Muğla iline 147 km, Fethiye ilçesine 7 km uzaklıktadır. Keşfedilmesi gereken çok sayıda tarihi konut, kilise ve şapel gibi mimari öğeleri içerisinde bulunduran Kayaköy aynı zamanda Likya yürüyüş yolunun bir parçasıdır.

Hayalet Şehir Kayaköy’ün Tarihi

Fethiye Kayaköy adeta bir açık hava müzesi gibi. Eğer bir Fethiye gezisi planlıyorsanız mutlaka uğramanız gereken yerlerden. Hayalet şehir tabiri sizi ürkütmesin. Burası daha çok bir tarih dersi veren gezi rotası.

Kayaköy’de ilk yaşam MÖ 4. yy’a kadar geri gidiyor. Bölgede 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar süren Osmanlı egemenliği sırasında Kayaköy’ün Hristiyan Rum sakinleri Osmanlı-Türk hükümdarlarıyla barış içinde yaşadılar. Daha sonra 11. yüzyılda kurulan yerleşimin sakinlerinin çoğunluğunu Rum Ortodoks ve Hıristiyanlar oluşturuyor. Bölgede 14. yüzyıldan 20. yüzyıla kadar süren Osmanlı egemenliği sırasında Kayaköy’ün Hristiyan Rum sakinleri  barış içinde yaşadılar.  Döneminde 6.000 Rum’un yaşadığı kentte, 1923 yılında Yunanistan ile Türkiye arasında nüfus mübadelesi başlatılınca Yunanlılar şehri terk etmek zorunda kalmış. Bugün buradaki kalıntıların çoğu 18. ve 19. yüzyıllara tarihleniyor, ancak 1923’te terkedilince hayalet köy haline gelmiş. Öyle ki National Geographic‘e göre Dünyanın ilk 10 Hayalet Kasabası arasına girmiş.

Hayalet şehir Kayaköy’ün  Mimarisi

Yamaca inşa edilmiş köydeki kalıntılar arasında çok sayıda korunmuş ev ve kiliseler vardır. Bunların en büyüğü, ana caddenin sağında yer alan Panayia Pyrgiotissa Bazilikası‘dır. Yapı 1888’de inşa edilmiştir.

Yıpranmış taş merdivenlerden çıkın. 1888 yılına dayanan eski çeşmeyi, Aşağı Kilise ve Yukarı Kilise’yi keşfedin. Ayrıca kırmızı noktalarla işaretlenmiş bir patikayı takip edip Aşağı Kilise’den yaklaşık 20 dakikalık bir yürüyüş mesafesinde, tepedeki Küçük Şapel’e kadar yürüyün. Tepenin diğer tarafında denizin ve vadinin muhteşem manzarasına hayran kalacaksınız.

Fethiye Kayaköy’e Ulaşım

Fethiye merkezinin ana caddesi üzerinden kalkan dolmuşlar ile ören yerine ulaşabilirsiniz. Minibüsler yaz sezonunda saat 07:00’den itibaren her saat, 09:00’dan itibaren ise her 30 dakikada bir hareket etmektedir.  Eğer  orman içinden kısa bir arnavut kaldırımlı Orta Çağ yolu yürüyüşü dilerseniz dolmuşçuya bunu söyleyin. Sizi biraz daha geride yürüyüş yolunun başında bırakacaktır.

Araçla ulaşım için haritadaki konum günceldir. Yollar asfalt, oldukça iyi durumda. Ayrıca burada otopark ücretsizdir. Yol tabelalarını takip edeceksiniz Kayaköy’ün eski adı Karmylassos sizi yanıltmasın.

Kayaköy Giriş Ücretleri ve Saatleri

Gelmişken kamp deneyimlemek isterseniz aşağıda köyde ya da 7 km uzaklıktaki Gemile Koyu ‘nda ücretsiz kamp atabilirsiniz. Kayaköy’e giriş müze kart sahibi değilseniz 12,5  TL. Haftanın her günü açık olan ören yeri 08:30- 17:30 saatleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Bu alanla ilgili deneyimlerinizi paylaşın

Fethiye Kayaköy’ü’ ziyaret etmişseniz aşağıdaki yorum alanında edindiğiniz gözlemleri paylaşarak kamp sever gezginlerimize yardımcı olabilirsiniz. Ayrıca [email protected] adresine bu alanda çekilmiş fotoğraflarınızı gönderip, yayınlanmasını sağlayabilirsiniz.


Reklamsız gezinti için

VİDEO

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:52 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler, Tarihi Yerler
  • Tür: Gezi Rotası

İMKANLAR

Kamp İmkanları
Diğer özellikler
  • Adres: Kayaköy Mahallesi, Fethiye/Muğla, Türkiye
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
İşletmenizi Ekleyin
  • İşletmenizi Ekleyin