Everglades Ulusal Parkı

Florida, Amerika Birleşik Devletleri
Gezi Rotası Unesco
Everglades Ulusal Parkı
Florida, Amerika Birleşik Devletleri

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Everglades Ulusal Parkı

Everglades Ulusal Parkı ‘nı Unesco Dünya mirası yapan kriterlere göz atıp fotoğrafları ile bu Ulusal Parka daha yakından bakalım.

Unesco Kriteri: Yeryüzü tarihinin önemli evreleri, Önemli ekolojik olaylar ve biyolojik süreçler, Biyolojik çeşitlilik açısından önemli doğal ortam

Unesco Kategorisi: Doğal Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

Florida yarımadasının güney ucunda, aşağıda resmini gördüğünüz Everglades Ulusal Parkına “Karadan denize akan bir ot ırmağı” denilmektedir. Su habitatının olağanüstü çeşitliliği denizsineği gibi tehdit altında olan türler de dahil olmak üzere çok sayıda kuş ve sürüngen için parkı bir nevi mabet haline getirmektedir.

Park, ılıman ve astropikal Amerika arasında, tatlı ve acı su arasında, sığ koylar ile daha derin kıyı suları arasında yer alır. Dolayısıyla birçoğu bu bölgeye özgü yüksek bir flora ve fauna çeşitliliğini besleyen bir yaşam alanı kompleksine ev sahipliği yapar.

Everglades Ulusal Parkı 800 omurgalı kara ve su hayvanı türünü, 400 ‘den fazla kuş türünü ve altmış tane bilinen sürüngen, amfibyum ve böcek türünü barındırır. Deniz ve ırmak ağzı suyunda 275’ten fazla balık türü yaşar ve ekonomik bakımdan değerli çok sayıda kabuklu hayvan bulunur.

Güney Florida’nın bitki örtüsü, bilim insanlarını ve doğacıları uzun süredir büyülemektedir. Bu durum, parkın kurulmasının başlıca nedenlerinden biridir.

Hammock denilen ağaç adalarına, tropikal ve ılıman sert ağaç türleri egemendir. En önemli ağaçlar mangrov, taksa, eğri çam ve servidir. Çayırların hakimi de hasır otu, muhley otu ya da kıyı bölgelerde kordon otu gibi bitkilerdir.

 


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:51 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: Everglades National Park, Florida, Amerika Birleşik Devletleri
Reklamsız gezinti için

YAKINLARDA NELER VAR?

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota