Eski Şam Kenti

Şam, Şam, Suriye Arap Cumhuriyeti

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 6 Temmuz 2020

Eski Şam Kenti

Unesco Kriteri: Yaratıcı insan dehası, Değer alışverişi, Kültürel geleneğe tanıklık, İnsanlık tarihindeki önemi, Evrensel önemdeki olaylarla ilgili miras

Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı

Unesco Tarihi: 1979

 

M.Ö 3000  yılda kurulan Eski Şam Kenti, dünyanın en eski kenti ve en eski başkenti kabul edilir. Şam, tarihsel uygarlıkların beşiğidir. Eski bir bilim ve sanat meşalesidir ve binlerce yıllık mimarlık ve kent planlaması sistemleri için bir referanstır.

636’da Emevi halifelerinin başkenti olarak Arap dünyasının bir parçası olmadan önce Şam’ın, İsrail Kralı Davut ve Büyük İskender de aralarında olmak üzere, birçok hükümdarı oldu.

Kent, ortaçağda gelişen bir zanaat merkeziydi. Kılıç ve dantel imalatında oldukça gelişmiş durumdaydı. Kentin, tarihinin farklı dönemlerinden kalma 125 anıtı vardır. En görkemlilerinden biri 8. yüzyılda bir Asur mabedinin yerine inşa edilen Emevi Ulu Camii’dir.

Emevi Ulu Camii

Şam Arap fethinden önceki uzun tarihinden birkaç iz taşır. Bu izlerden bazıları Roma döneminden kalmadır. Yüzyıllar içinde esnaf loncaları kentin Ulu Camii’nin etrafına yerleşirken, Hristiyan azınlık kuzeydoğudaki mahallelerde, St. Pavlus ‘un vaazlarıyla bağlantılı yerlerin ve kiliselerin etrafında toplanmıştır.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Temmuz 6, 2020 » 7:09 pm
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Adres: Emevî Camii, Şam, Suriye

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota