Eski Mostar Kenti Eski Köprü Bölgesi

Mostar, Bosne i Hercegovine, Bosna Hersek
Unesco

Eski Mostar Kenti Eski Köprü Bölgesi

Mostar, Bosne i Hercegovine, Bosna Hersek

AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 16 Nisan 2021

Neretva ırmağı vadisini içine alan Tarihi Monstar Kenti Eski Köprü Bölgesi ortaçağ, Osmanlı, Akdeniz ve Batı Avrupa mimari özellikerini taşımaktadır. Bu açıdan çok kültürlü kentsel yerleşimin en bariz örneğidir. 1990 yılındaki çatışmadan sonra büyük ölçüde yeniden inşa edilen kent farklı etnik ve dinsel toplulukların bir arada yaşamasının simgesi durumundadır.

Monstar adı 1474 yılında ırmağın sol tarafındaki kasabayı buraya bağlayan ahşap köprünün Mostari denilen bekçilerinden gelmektedir. 1468 yılında Osmanlı  yönetimine geçen kentte köprü taştan yapılmış, ticari binalar, hanlar ve medreseler inşa edilmiştir.  Ortaçağ döneminden kalma Hercegusa kulesi, Osmanlı döneminden kalma Halebinovga ve Tara kuleleri yer alır. Yönetimin 1878’de Avusturya-Macaristan’a geçtiği kentte ticari binalar ve evler neoklasik tarzda inşa edilmiştir.

Mimar Sinan’ın inşa ettiği taş köprü 1990’larda gerçekleşen  çatışmalarda yıkılmış, kent ve köprü Unesco’nun kurduğu uluslararası bir komite önderliğinde yeniden inşa edilmiştir ve 2005 yılında Dünya mirası listesinde yerini almıştır.


AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Nisan 16, 2021 » 2:47 pm
  • Kategori: Tarihi Yerler

EK DETAYLAR

  • Unesco Kategorisi: Kültürel Sit Alanı
  • Unesco Tarihi: 2005
  • Adres: Mostar Köprüsü, Stari Most, Mostar, Bosna Hersek

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumlaİlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota

Her şey yolunda mı?

"Eski Mostar Kenti Eski Köprü Bölgesi" sayfasını terk etmek üzere olduğunu gördük. Umarım yanılıyoruzdur :) Kamprota'yı sizden gelen yorumlarla zenginleştirmeye çalışıyoruz.