AÇIKLAMA

Son Güncelleme: 11 Mart 2023

Eski Havana ve Tahkimatı

Eski Havana , 1519’da kurulan ve 1150 de adadaki en önemli kent olan Havana 1982’de  UNESCO Dünya Mirasları Listesine alınmıştır. Günümüzde Karayiplerin önemli ana gemi inşa merkezlerinden biri ve 1607 yılından bu zamana kadar Küba’nın başkenti olan kent hala bölgedeki en önemli kent olma özelliğini korumaktadır.

*Tahkimat: bir yeri düşman saldırısına karşı koyabilecek duruma getirmek için yapılan hendek, siper, haberleşme gibi savunma tesislerine verilen ad.

Tarihteki önemine gelirsek Havana İspanyol sömürgecilerin Küba’ da kurmuş oldukları son kent ve Amerika kıtasında günümüze bozulmadan ulaşan en güzel İspanyol komplekstir. Mesksika ve Perudan İspanya’ya gidicek olan yıllık hazine filolarının toplanma merkezi olması sebebiyle İspanyol Sömürge İmparatorluğunun ön kapısı olarak anılır.

Büyük bir metropol olan modern kentin aksine eski merkezde barok ve neoklasik özellikler taşıyan balkonlu, dövme demir kapılı, iç avlulu özel ev toplulukları göze çarpar.
Avrupa’nın Yedi Yıl Savaşlarının genişleyip Amerika kıtasına yayılmasıyla İspanya 1760’larda kenti tahkim etmiş, böylece kentin serbest ticaret yapmasına izin verilmiştir.

18. ve 19. Yüzyıllarda oldukça zenginleşmiş olan kent 19. Yüzyılın ortalarına kadar bağımsızlık savaşlarından uzak kalmıştır. 19. yüzyıl boyunca süren siyasal ajitasyonlar sonunda Küba 1902 de İspanya’dan bağımsızlığını kazanmıştır. Havana 1950’lerde olan Küba dönemi dahil huzursuzluk dönemlerinde neredeyse hiç hasar almamış, kent günümüze 100 yıl önceki haliyle ulaşmıştır.

Küba Hükümeti’nin  kente sömürge kenti niteliğini yeniden kazandırma çabaları ile Eski Havana’nın eşsiz güzellikteki  binalarından birçoğu müzeye dönüştürülmüştür.

Kent Meydanları

Kentte gezilebilecek çok sayıda şato, kilise, anıt ve tarihi çarşı bulunmaktadır. Kentin planı  dört büyük meydanı ile birlikte bozulmadan hâlâ korunmaktadır.

Plaza de la Catedral

Meydana hakim olan Plaza de la Cathedral’i, de San Cristobal de La Habana’ nın kuleleriyle Havana’ nın  en görkemli yapılarından biridir.

Plaza de la Catedral

Plaza de San Francisco

Plaza de San Francisco

Plaza Vieja

Plaza Vieja

Plaza de Armas

Plaza de Armas ise Küba’nın 400 yıl boyunca iktidar ve otorite merkezi olmuştur. Meydanın batısında Palacio de los Capitanes Generales Küba’nın en görkemli binalarından birisidir ve şimdilerde restore edilerek kent müzesine çevrilmiştir.Burası aynı zamanda Plaza de Armas’tan uzaklaşan Ernest Hemingway’in uğrak yeridir.

Plaza de Armas

Eski Havana ‘da Bir diğer restore çalışması da Castillo de la Real Fuerza’ ya yapılmıştır.Batı kulesinde 1632 yılından kalma bronz bir rüzgâr fırıldağı bulunan hisar Amerika’daki korunmayı başarmış en eski sömürge hisarı olma özelliğini taşımaktadır.


Reklamsız gezinti için

AYRINTILAR

Tarihinde güncellendi Mart 11, 2023 » 2:50 am
  • Kategori: Gezilecek Yerler
  • Tür: Gezi Rotası
  • Adres: La Habana Vieja, Küba
Reklamsız gezinti için

0 İnceleme

Sırala:
Puanla / Yorumla

Puanla / Yorumla

Reklamsız gezinti için
Feragatname: Güncel fiyat ve rezervasyon bilgileri İşletmeden alınmalıdır. İşletmelere telefon ile ulaşabilirsiniz.

İlanları Karşılaştır

Karşılaştır
Kamprota
  • Kamprota